خانه / دنیای خودرو / نگاهی به خودروی نظامی Bv 206؛ همه کاره سوئدی
کاکوفایل

نگاهی به خودروی نظامی Bv 206؛ همه کاره سوئدی

ارتش سوئد در سال ۱۹۷۴ تصمیم به ساخت خودرویی به نام Bv 206 گرفت. حاصل تلاش سوئدی‌ها تولید سه نسخه آزمایشی از خودروی Bv 206 در سال‌های ۱۹۷۶ تا ۱۹۷۸ بود. پس از آن اولین نمونه‌های Bv 206 در سال ۱۹۸۰ در ارتش سوئد مورد استفاده قرار گرفتند.

Bv 206 یک خودروی معمولی نبود و همین موضوع باعث شد که هزاران دستگاه از انواع و اقسام Bv 206 در خدمت نیروهای نظامی سراسر جهان باشند. Bv 206 به عنوان یک خودروی ویژه و چند منظوره توسط ارتش سوئد، ارتش ایالات‌متحده آمریکا (نسخه بیابانی و توسعه یافته)، نیروهای مسلح بریتانیا و آلمان(نسخه‌های دیزلی) و… به شکل گسترده‌ای مورد استفاده قرار گیرد. محبوبیتِ نظامی Bv 206 به حدی است که اکنون شیلی مجوز ساخت و مونتاژ Bv 206  را داراست!

Bv 206  عمدا برای حمل ادوات نظامی و… توسعه داده شده و در مجموع توان حمل ۱۷ نیروی نظامی را دارد. اما باید توجه داشت که بخش انتهایی Bv 206 به منظور حمل تجهیزات نظامی ساخته شده و اصولا استفاده از این قسمت برای حمل نیروها کمتر اتفاق می‌افتد.

Bv 206 یک خودروی همه کاره نظامی بوده و تا به امروز به خوبی از عهده وظایف خود بر آمده است. پیشرانه اصلی Bv 206 یک موتور بنزینی V6 فورد است؛ اما نسل دیزلی آن از یک موتور مرسدس‌بنز استفاده می‌کند. هر دو پیشرانه به منظور انتقال قدرت خود به چرخ‌ها از یک گیربکس اتوماتیک استفاده می‌کنند. مفصل‌های فلزی وظیفه اتصال کابین‌های Bv 206 را برعهده دارند. این کار باعث فرمان‌پذیری و انعطاف‌پذیری بیشتر Bv 206 در تمام محورها شده و قدرت مانور  را بالا می‌برد.

Bv 206 توان پیمایش مسیرهای برفی، شن، ماسه و… را دارد. همچنین  توان بالا رفتن از شیب‌های تند را داشته و بدون آمادگی قبلی شنا می‌کند! برای Bv 206 سرما و گرما اهمیتی نداشته و به راحتی توسط انواع هلیکوپترها و هواپیماهای نظامی حمل می‌شود.

اما Bv 206 در نسخه‌های مختلفی ساخته شده است. یکی از آنها قابلیت تبدیل شدن به یک توپخانه ضد تانک، آمبولانس، پست ارتباطی، سیستم حمل و نقل راداری و یا مقر فرماندهی را داشته و انواع و اقسام سلاح‌های ضد تانک و سیستم موشکی زمین به هوای  Bofors RBS 90 را دارد!

آخرین نسخه Bv 206 با نام BvS 10 Beowul در سال ۲۰۱۵ معرفی شد. BvS 10 Beowul جایگزین مناسبی برای Bv 206 بوده و توان حمل سه کابین را دارد.

نوشته نگاهی به خودروی نظامی Bv 206؛ همه کاره سوئدی اولین بار در چرخان پدیدار شد.

درباره ی 2po

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *