خانه / دنیای خودرو / نگاهی به خودروی زرهی مونگو؛ ضعیفِ آلمانی!
کاکوفایل

نگاهی به خودروی زرهی مونگو؛ ضعیفِ آلمانی!

خودروی زرهی سبک مونگو؛ یک وسیله نقلیه چند منظوره است. این خودروی نظامی توسط آلمانی‌ها ساخته شده و محصول مشترک Kraus-Maffe Wegmann و Rheinmetall است. مونگو به حدی مورد توجه کارشناسان نظامی جهان قرار گرفت، که ارتش ایالات‌متحده آمریکا چندین دستگاه از انواع و اقسام مونگوهای آلمانی را به منظور بررسی و تست‌های نظامی خریداری کرد.

این خودرو از دو طرف با یک پوشش زرهی سبک و مقاوم در برابر گلوله‌های ۷.۶۲ میلی‌متری عرضه شده و قسمت سقف آن برای محافظت از نفرات و نیروها هیچ پوششی ندارد. شاید نبود حفاظ و پوشش زرهی برروی سقف مونگو یک ضعف باشد؛ اما این امکان وجود دارد که یک مسلسل ۷.۶۲ میلی‌متری برروی آن نصب شده و سرنشینان به راحتی به اطراف آن شلیک کنند.

مونگو از نظر نظامی یک خودروی نسبتا ضعیف بوده و توان حمل ۱۰ سرباز و یا ۲ تن بار را دارد. به این ترتیب مونگو در ۵ دقیقه از یک خودروی نفربر؛  به یک خودروی باری و تدارکاتی تبدیل خواهد شد!

برای ساخت خودروی مذکور از شاسی Multicar 4×4 استفاده شده و پیشرانه آن یک موتور دیزلی ۲.۸ لیتری با قدرت ۱۰۵ اسب‌بخار است. پیشرانه مذکور برخلاف سایر خودروهای هم رده در وسط خودرو قرار گرفته است!

همه اینها باعث شد که آمریکا و آلمان مونگو را به افغانستان برده و از آن به عنوان یک وسیله نقلیه سبک استفاده کند. اما آلمانی‌ها سر آمریکایی‌ها را کلاه گذاشته بودند؛ زیرا سیستم تعلیق و محورهای مونگو قدرتمند نبوده و نمی‌توانست در شرایط سخت و زمین‌های ناهموار افغانستان مانور دهد.

ولی باید توجه داشت که مونگو وزن بسیار کمی داشته و به راحتی توسط هلیکوپترهای CH-47 Chinook و CH-53G جابجا می‌شود و شاید علت اصلی استفاده از آن در ارتش آمریکا همین موضوع باشد.

مونگو دارای نسخه‌های مختلفی است. نسخه ابتدایی این خودرو به یک مسلسل مجهز شده و نسخه دوم آن براساس پلتفرمی چند منظوره طراحی شده و از سیستم NBC استفاده می‌کند. نسخه سوم این محصول آلمانی کمی متفاوت بوده و کابین آن کاملا حفاظت شده و برای حمل تجهیزات نظامی بسیار مناسب است.

اما مونگو نسخه‌ای دارد که دست پخت نیروی دریایی بلژیک است! در واقع در سال ۲۰۱۷ بلژیکی‌ها ۱۹۹ خودروی زرهی جدید معرفی کردند که تماما براساس مونگوی آلمانی‌ها طراحی و ساخته شده‌اند. نسخه بلژیکی مونگو چالاکی بیشتری داشته و به انواع و اقسام زره‌های حفاظتی، اسلحه‌های کوچک، نارنجک‌انداز و… مجهز شده و انتظار می‌رود که از سال ۲۰۱۹ تا ۲۰۲۱ عرضه آن آغاز شود.

نوشته نگاهی به خودروی زرهی مونگو؛ ضعیفِ آلمانی! اولین بار در چرخان پدیدار شد.

درباره ی 2po

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *