خانه / تکنولوژی / مقاومت در برابر اصولی شدن ؛ چرا طرح رجیستری باید به شکست ختم شود؟
کاکوفایل

مقاومت در برابر اصولی شدن ؛ چرا طرح رجیستری باید به شکست ختم شود؟

برای شما در مطلبی توضیح دادیم که دلیل افزایش قیمت گوشی موبایل در بازار چیست ولی تاکنون به این سوال فکر کرده‌اید که چرا ما باید در برابر اصولی شدن یک قضیه، مقاوت نشان دهیم؟ در ادامه همراه باشید.

در ابتدا کمی به صورت خلاصه وار توضیح دهیم.

به وسیله اجرایی شدن طرح رجیستری فقط گوشی هایی وارد کشور می شوند که شناسه یا (IMEI (International Mobile Equipment Identity در گمرک ثبت شده باشند و به این ترتیب قابلیت دسترسی در شبکه‌های تلفن همراه را داشته باشند. سرپرست معاونت نظارت و اعمال مقررات سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی حسین فلاح جوشقانی، برای ثبت شناسه گوشی در گمرک و ورود قانونی آن به کشور دو راه مورد بررسی را اعلام کرده است.

راه اول: استعلام گوشی تلفن همراه و اعمال سیاست روی گوشی مشترک و دومین راه استعلام گوشی تلفن همراه و اعمال سیاست روی سیم‏کارت مشترک است که طرح دوم به‌رغم اینکه از نظر رگولاتوری و اپراتورها، به دلیل قطع ارتباط سیم‏کارت روش مناسبی به نظر نمی‏رسد، در دست بررسی است ولی طرح اول به دلیل تاثیرات جانبی کمتر به صورت آزمایشی در حال پیاده ‏سازی است.
مزایای طرح رجیستری
این طرح مسلما اگر به صورت صحیح اجرا شود مزایای بسیاری دارد مهمترین آن جلوگیری از ورود کالای قاچاق و قیمت گذاری سر از خود دلالان این صنف است. مزیت مهم بعدی جلوگیری از ورود گوشی های تقلبی به ایران است و متعاقب آن داشتن ضمانت نامه برای گوشی هایی که از مجاری قانونی عبور کرده و به دست مشتریان رسیده اند.
معایب طرح رجیستری:
اما از آن طرف ماجرا دور زدن این طرح و یا سودجویی کارمندان برخی سازمان ها و شرکت های درگیر و نبود نظارت کافی بر اجرای درست آن می تواند مشکلات بسیاری در پی داشته باشد. همچنین مدت زمان ماندن بار در گمرک می تواند از ورود به هنگام گوشی های روز دنیا در زمان اولیه عرضه، جلوگیری کنند.
همانطوری که قبلا اشاره کرده بودیم، فعلا ایجاد جریان‌هایی برای بد نشان دادن این قضیه مطرح شده است. اولین مورد افزایش قیمت است که این مورد توسط شخص وزیر ارتباطات نیز منتفی اعلام شد و گفته شد برای تنظیم بازار و کاهش هیجان‌های ناشی از شروع، فعلا گوشی موبایل خریداری نکنید که واکنش‌های جالبی از بازار به دست رسید:
وزیر با ذکر #انصاف ما را به یاد رو‌ز‌های خوبی انداخت ! چرا پس باید گران شود؟ اگر گران فروشی مشکل دارد پس چرا به سراغ فروش قانونی نمی‌روید؟ شاید منافع تامین نباشد! در هر صورت این را باید قبول کنیم که طرح رجیستری به عنوان طرح کاملا جامعی می‌تواند بازار پر تلاطم گوشی را مخصوصا در ایران کاملا سر و سامان بدهد. از کجا بخریم و با چه شرایطی در همه جای ایران یکسان خواهد شد و دیگر دغدغه خرید گوشی با قیمت‌های مختلف و یا این که محتویات عوض شده باشد را نخواهیم داشت.
اخیرا مشاهده شده است که افرادی با درج تصاویری در شبکه‌های اجتماعی سعی در بد حلوه دادن این موضوع دارند. برای مثال:
بر اساس تحقیق و سوال‌های ما از صنف مربوط ، تمامی کالا‌هایی که به صورت کامل گارانتی شده‌اند، بازرسی شده و مواردی از جمله باز شدن جعبه و یا تعویض قطعات کاملا رد شده محسوب خواهد شد. همانطور که در تصویر فوق نیز کاملا قابل مشاهده است، بدون هیچ ذکر دلیلی و یا توضیح مربوط شاهد استفاده از الفاظی جهت برانگیخته شدن احساس مردم هستیم. دستگاهی غیر اصل ! این واژه را باید با طرح رجیستری به صورت کامل به فراموشی بسپریم. نظر شما چیست؟

درباره ی 2po

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *