خانه / تکنولوژی / معرفی نخستین گوشی هوشمند جهان با دماسنج مبتنی بر سنسور میکرو ترمومتر
کاکوفایل

معرفی نخستین گوشی هوشمند جهان با دماسنج مبتنی بر سنسور میکرو ترمومتر

یکی شرکت کره‌ای فعال در زمینه تکنولوژی، اولین ماژول دماسنج مبتنی بر سنسورهای میکرو ترمومتر را برای اسمارت‌فون‌ها معرفی کرد. برای سنجش این دستگاه در آزمایشات، از یک اسمارت فون نیز استفاده شد و به این ترتیب این کمپانی نخستین گوشی هوشمند دارای دماسنج مبتنی بر سنسور میکرو ترمومتر در جهان را معرفی کرد.

به نقل از نشریه کره‌ای Korea Herald، این محصول قادر است دمای بدن افراد را با کمک نرم ‌افزار متصل به آن تنها در زمان ۰٫۵ ثانیه اندازه‌گیری کند. پیش از این برنامه‌های متعددی را مشاهده کردیم که ادعا می‌کردند از عهده چنین وظایفی بر می‌آیند اما در نهایت با اشتباهات زیادی همراه بودند.

این ماژول از یک سیستم مجتمع میکرو الکترومکانیکی استفاده می‌کند که به اختصار i-MEMS نامیده می‌شود. این گجت قادر است که دمای بدن انسان و اجسام مختلف را در بازه ۴۰- الی ۲۰۰ درجه‌ سانتیگراد اندازه‌گیری کند. درباره این که آیا این دماسنج قادر به اندازه‌گیری دمای حیوانات است یا خیر اطلاعاتی منتشر نشده اما از آن‌جا که دمای بدن اکثر حیوانات در بازه مشخص شده قرار دارد، به احتمال فراوان این دماسنج قادر به اندازه‌گیری دمای بدن حیوانات نیز خواهد بود.

سنسور این دماسنج در بخش درونی اسمارت فون قرار گرفته و از طریق یک ماژول در پشت دستگاه ظاهر می‌شود. البته نحوه قراگیری و عملکرد این سیستم به گونه‌ای است که دمای خود گوشی هوشمند با اندازه گیری‌های انجام شده توسط این دماسنج تداخل نداشته باشد. نکته قابل توجه دیگر درباره این سنسور، بدون لمس بودن آن است. در این صورت دیگر کاربران نیازی به لمس فیزیکی سوژه مورد نظر برای اندازه‌گیری دما نخواهند داشت.

به این ترتیب این تکنولوژی خطر ابتلا به عفونت‌های احتمالی ناشی از لمس فیزیکی را کاهش داده و علاوه بر اندازه گیری دمای بدن انسان، برخلاف دماسنج‌های جیوه‌ای و انواع دیجیالی آن، قادر است بازه بیش‌تری را تحت پوشش قرار دهد. این‌که چه زمانی این تکنولوژی راه خود را در میان اسمارت فون‌ها پیدا خواهد کرد، مسئله‌ای است که به آن اشاره‌ای نشده اما در خوش‌بینانه‌ترین حالت ممکن شاهد رونمایی از نخستین گوشی هوشمند دارای دماسنج مدرن در آینده‌ای نزدیک خواهیم بود که قطعا یکی از پرچمداران دوران خود خواهد بود. پس از متداول شدن استفاده از این سنسورها، احتمالا در گوشی‌های میان‌رده و حتی رده‌پایین نیز از این سنسورها استفاده شود. بنابراین بدون نیاز به هزینه بالا می‌توان از یک گوشی هوشمند دارای دماسنج مدرن استفاده کرد.

نوشته معرفی نخستین گوشی هوشمند جهان با دماسنج مبتنی بر سنسور میکرو ترمومتر اولین بار در پدیدار شد.

درباره ی 2po

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *