خانه / تکنولوژی / مخترع ماشین ظرفشویی چه کسی است؟!
کاکوفایل

مخترع ماشین ظرفشویی چه کسی است؟!

hand-wash مخترع ماشین ظرفشویی چه کسی است؟!

در حال حاضر ماشین‌های ظرفشویی با تکنولوژی پیشرفته خود در زمینه پاکسازی ظروف عملکرد بهتری نسبت به شستشوی ظروف با دست دارند. اما اگر تلاش‌های این زن قهرمان عصر ویکتوریا نبود، همه ما باز هم مجبور بودیم با دستان خود ظروف کثیف خود را بشوییم، که البته نه تنها برخلاف میل باطنی بسیاری از ماست بلکه از نظر بهداشتی نیز نمره قابل قبولی را دریافت نمی‌کردیم.

در ادامه این مطلب در خصوص این خانم قهرمان و اختراع کاربردی و مفیدش بیشتر توضیح خواهیم داد؛ با ما همراه باشید.

شاید برایتان جالب باشد که بدانید مخترع ماشین ظرفشویی یک خانم ثروتمند به نام ژوزفین کوچران (Josephine Cochran) بوده است که این وسیله پرکاربرد را در سال ۱۸۸۶ اختراع کرد. ژوزفین به دلیل ثروت بسیار زیاد خود دایما در حال مهمانی دادن بود. اگرچه خدمه‌های این خانم ظرف‌های کثیف این مهمانی‌ها را می‌شستند، اما از این کار بسیار نفرت داشت و در عین حال بر این موضوع اصرار داشت که ظروف باید با سرعت بیشتری شسته شوند!

او تعجب می‌کرد که چرا کسی دستگاهی را کشف نکرده است تا انجام این کار را آسان‌تر و سریع‌تر کند و بالاخره این خانم ثروتمند تصمیم خود را عملی کرد و اولین ماشین ظرفشویی کاربردی خود را ساخت که در واقع مدل بهبود یافته از ماشینی بود که توسط فردی به نام جوئل هاتون (Joel Houghton) در سال ۱۸۵۰ ساخته شده بود. ماشین ظرفشویی هاتون بیشتر حالت دستی داشت و تنها آب را بر روی ظروف کثیف می‌پاشید.

اما ماشین ظرف‌شویی این خانم ثروتمند بسیار متفکرانه و به نحوی طراحی شده بود که پس از چیده شدن ظروف در داخل آن آب، ماده شوینده به وسیله یک موتور بر روی ظروف کثیف پاشیده می‌شد. در واقع این موتور آب داغ را از دیگ بخار بر روی ظروف پمپاژ می‌کرد. در حالی‌که در اوایل مردم استقبال چندانی از این وسیله نکردند اما در نهایت توجه بسیاری را به خود جلب کرد.

ماشین‌های ظرفشویی امروزی از آب گرم آشامیدنی، نازل اسپری با تکنولوژی بالا و سایر امکانات برای تمیز کردن ظروف استفاده می‌کنند و سطح ظروف را از میکروب‌ها و باکتری‌ها پاک می‌کنند. بسیاری از ماشین‌های ظرفشویی این کار را اغلب در دمایی بین ۶۰ تا ۶۲ درجه سانتیگراد انجام می‌دهند که این دما برای دستان ما غیرقابل تحمل است. علاوه‌بر این، اسکاجی که افراد از آن برای شستشوی ظروف استفاده می‌کنند محل مناسبی برای رشد انواع باکتری‌هاست و از این‌رو کثیف‌ترین وسیله منزل به شمار می‌رود.

machin-1 مخترع ماشین ظرفشویی چه کسی است؟!

دانشمندان ۴۰۰ نوع باکتری مختلف را در اسکاج‌های آشپزخانه پیدا کرده‌اند که این میزان تراکم نجومی بسیار قابل تامل است؛ یعنی چیزی در حدود ۴۵ میلیارد در هر سانتیمتر مربع.

کارشناسان می‌گویند استفاده از یک ماشین ظرفشویی نه‌تنها سالم‌تر است، بلکه در میزان زمان، پول، آب و انرژی نیز به میزان چشم‌گیری صرفه‌جویی می‌شود.

براساس گزارش آژانس حفاظت از محیط زیست و وزارت انرژی ایالات متحده، دستگاه‌های جدید ماشین ظرفشویی ENERGY STAR از انرژی و آب کمتر از ۵۰۰۰ گالن در سال استفاده می‌کنند که بسیار عالی است.

حالا احتمالا متوجه شده‌اید که چرا باید ژوزفین کوچران با یک بنای یادبود جاودانه شود.

نوشته مخترع ماشین ظرفشویی چه کسی است؟! اولین بار در وب‌سایت فناوری پدیدار شد.

درباره ی 2po

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *