خانه / تکنولوژی / فیلترشکن ها کار نمی کنند؟ آغاز فیلترکردن فیلترشکن ها!
کاکوفایل

فیلترشکن ها کار نمی کنند؟ آغاز فیلترکردن فیلترشکن ها!

شنیده ایم که “آنچه بگندد نمکش می زنند، وای به روزی که بگندد نمک!” اگر جای فعل گندیدن، فیلتر کردن را قرار دهید و نمک هم استعاره از فیلترشکن باشد، باید بگوییم نمک می خورند و نمکدان می شکنند! پس از موج دوم فیلتر تلگرام، موج دوم نصب کردن فیلترشکن آن هم فقط به دلیل فیلترشدن تلگرام حتی سونامی طور تر از موج اول نصب فیلترشکن برای تلگرام، در حال حرکت به سوی سد فیلترینگ است. حالا خبر می رسد که این سد قرار است فرار رو به جلو داشته باشد و آغاز فیلترکردن فیلترشکن ها از امروز در دست کار است! در ادامه با ترنجی همراه باشید تا ببینیم اوضاع از چه قرار است!

در ترنجی خواندیم فیلترشکن سایفون پس از فیلتر اولیه تلگرام به میزان دو برابر بیشتر روی دستگاه کاربران باقی مانده که این خود معنی فاجعه است! چرا؟ چون کاربری که نمی دانست فیلترشکن چیست، به چه کار می آید یا حتی کاربری که اصلا به سبب رده سنی اش دسترسی به چنین موضوعی برایش مناسب نیست، همه و همه نه تنها یک فیلترشکن، بلکه چندین فیلترشکن برای مواقع اضطرار روی موبایل خود نصب دارند.

وزیر ارتباطات در پست اینستاگرامی خود در واکنش به این موضوع اینطور نوشت:

” امروز خبرنگاری از دلایل اعمال محدودیت بر فیلترشکنها پرسید، در پاسخ به این نکات اشاره کردم:

۱. یکی از دلایل مخالفت دولت با اعمال محدودیت کلی بر پیام رسانها فراگیر شدن فیلترشکنها بود.

۲. اگر ظنی بر ارتباط برخی پیامرسانها مثل تلگرام با سرویسهای اطلاعاتی وجود داشت، در مورد برخی فیلترشکنها این ارتباط دیگر ظن نیست بلکه یقین است و بودجه برخی از آنها مستقیما از طرف دولت آمریکا تامین می‌شود. بنابراین اکنون با فراگیر شدن فیلترشکنها که قابل پیش‌بینی بود، شرایط نامناسبتری رخ داده است.

۳. در سیاستهای اعلامی دولتهای متخاصم با مردم ایران، راهکارهایی برای فراگیر شدن فیلترشکن‌ها در ایران مطرح و پیگیری شده است. عدم تدبیر برای همراهی مردم در تصمیماتی که برای فضای مجازی اتخاذ می‌شود، عملا باعث ترویج فیلترشکن‌ها و در نتیجه تقویت برنامه‌های متخاصمین است.

۴. جدا از این دسته فیلترشکنها، دسته‌ای دیگر نیز باج افزار و بدافزار هستند و در زمانیکه زندگی روزمره مردم در فضای مجازی شکل گرفته، تهدید بزرگی برای امنیت آنها مطرح می‌شود.

۵. اختلاف نظر در مسئولین و نارضایتی جمعی از مردم اکنون تهدید بزرگتری را برای امنیت فضای مجازی فراهم کرده که نمیتوان از کنار آن به راحتی گذشت و باید برای آن چاره جدی اندیشید.”

بدین ترتیب به زودی شاهد تلاش ویژه برای فیلترکردن فیلترشکن ها خواهیم بود. حتی در روزهای اخیر شاهد قطع شدن فیلترشکن ها و عملکرد نامناسب آن ها هستیم. شما چطور فکر می کنید؟ این درگیری ها تا کجا ادامه خواهد داشت؟ هزینه عظیم فیلترینگ، هزینه عظیم خرید فیلترشکن ها و در پایان تصمیمی که مطمئنا نظر ۴۰ میلیون کاربر تاییدکننده است، آیا واقعا ارزش وارد شدن به بازی را دارد که انتهای آن مشخص است؟

درباره ی 2po

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *