خانه / دنیای خودرو / فورد موستانگ در ۶ نسل چگونه تکامل پیدا کرد؟
کاکوفایل

فورد موستانگ در ۶ نسل چگونه تکامل پیدا کرد؟

فورد موستانگ نامی آشنا و البته جذابی است که به مدت ۵۵ سال تمام توانسته قلب و روح مردم آمریکا و طرفداران خود در سراسر دنیا را به سمت خودش جلب کند. در آمریکا، تنها خودروی شورلت کوروت معروف بوده که می‌توان آن را هم پای موستانگ خوش‌چهره و تهاجمی قلمداد کرده و آن‌ها را ازنظر ادامه‌دار بودن تولیدشان در خاک آمریکا، یک‌جور در نظر گرفت.

در طول ۶ نسلی که شرکت فورد تاکنون برای موستانگ در نظر گرفته است، تکامل‌ و جذابیت‌های بصری زیادی را می‌توان در طول ارتقای آن‌ها از نسلی به نسل دیگر شاهد بود.

با چرخان باشید تا نگاهی به این تکامل از جنس آمریکایی انداخته و شمارا با این خودروی نمادین، بیشتر آشنا کنیم.

نسل اول-از سال ۱۹۷۳-۶۵ و ۱۹۶۴

فورد موستانگ برای اولین بار در ۱۷ آوریل سال ۱۹۶۴ و در نمایشگاه خودرویی نیویورک به نمایش درآمد. خودرویی که از همان ابتدا نیز حرف زیادی برای گفتن داشت و فورد در زمان کمتر از دو سال، توانست یک‌میلیون نسخه از آن را به فروش برساند. به موستانگ می‌توان لقب بازی عوض کن صنعت خودرو را نیز داد. به‌طوری‌که این خودرو در ابتدا با موتور ۸ سیلندر و قیمت پایین خود، توانست کلاس جدیدی در صنعت خودرو بانام Pony را به وجود بیاورد.

اگرچه موستانگ های ۱۹۶۹ تا ۱۹۷۳ با آن‌هایی که اوایل ۱۹۶۴ و ۱۹۶۵ تولیدشده بودند، دارای تفاوت‌های زیادی بودند اما در کل می‌توان آن را از یک نسل دانست.

نسل دوم: از ۱۹۷۸-۱۹۷۴

نسل دوم موستانگ با موتور ۸ سیلندر خود توانایی تولید ۱۴۰ اسب بخار قدرت را داشت. همچنین به لطف استفاده از پلتفرم موسوم به پینتو شرکت فورد، نسل دوم نسبت به اولین نسل کمی کوچک‌تر بوده و طراحی خارجی آن نیز دچار تغییرات زیادی شده بود.

اگرچه نسل دوم موستانگ در طول تنها ۴ سال به تولید رسید اما در همین مدت‌زمان کم نیز توانست خود را به رقیبان ثابت کرده و یکی از پرفروش‌ترین نسل‌های فورد موستانگی باشد که در نسل‌های قبل و بعد از خود موجود بوده‌اند.

نسل سوم:۱۹۹۳-۱۹۷۹

سومین نسل موستانگ با بدنه روباه مانند خود، یکی از نمادین‌ترین خودروهای دهه ۸۰ کشور آمریکا بود. خودرویی که بر پایه پلتفرم Fox فورد که در آن موقع، فوردهای زیادی از آن بهره می‌بردند، به تولید رسید و در طراحی خارجی آن، شاهد خطوطی بودیم که آن را با نسل دوم به‌صورت کامل متمایز می‌کرد.

نسل سوم موستانگ در سال ۱۹۸۷ فیس لیفتی را به خود دید که ازنظر ظاهر آن را به‌مراتب جذاب‌تر از موستانگ های ابتدای نسل سوم می‌کرد. این خودرو با موتور ۵ لیتری ۸ سیلندر خود توانایی تولید ۲۴۰ اسب بخار قدرت را داشت.

نسل چهارم:۲۰۰۴-۱۹۹۴

چهارمین نسل موستانگ که بانام SN-95 Mustang به بازار عرضه شد، در ابتدا با همان پلتفرم روباه و موتور قدیمی ۵ لیتری ۸ سیلندر که ۲۱۵ اسب بخار قدرت تولدی می‌کرد، روانه بازار شد. اما در سال ۱۹۹۹ بود که فورد با به‌روزرسانی که روی آن صورت داد، توانست قدرت آن را از طریق همان موتور ۸ سیلندر به ۲۶۰ اسب بخار برساند.

اواخر ۲۰۰۳ و اوایل ۲۰۰۴ بود که این خودروی نمادین، با یک موتور ۸ سیلندر و استفاده از فن‌آوری سوپر شارژ، به قدرت فوق‌العاده عالی ۳۹۰ اسب بخار نیز رسیده بود.

نسل پنجم:۲۰۱۴-۲۰۰۵

نسلی که در طول ۲۶ سال استفاده از پلتفرم روباه شرکت فورد، با ظاهری مدرن، تهاجمی و بسیار جذاب، رونمایی شد. پنجمین نسل موستانگ همچنین لقب سریع‌ترین و قدرتمندترین موستانگی را گرفت که تاکنون وجود داشته است.

نسلی که با موتور شلبی GT500 به‌کاررفته روی آن، که یک موتور ۸ سیلندر ۵٫۸ لیتری سوپر شارژ بود، قدرت عالی ۶۶۲ اسب بخار را به زیر پای راننده خود منتقل می‌کرد.

نسل ششم: از سال ۲۰۱۵ تاکنون

بعد از تولید ۵۰ سال خودروی نمادین موستانگ توسط فورد، این شرکت در سال ۲۰۱۵ دست به دو اقدام جدید زد. یکی اینکه به خودروهای کلاس پونی، یک سیستم تعلیق کاملاً مستقل داد و دوم اینکه آن را بانام جهانی S-550، دست راست خود در بازارهای جهانی قرارداد. نسل فعلی موستانگ، پرفروش‌ترین خودروی اسپورت موجود در دنیا بوده و به لطف استفاده از فن‌آوری توربوشارژ در موتور ۴ سیلندر خود توانایی تولید ۳۱۰ اسب بخار را دارد.

همچنین موتور موجود دیگر روی موستانگ فعلی، پیشرانه‌ای ۵ لیتری و ۸ سیلندر بوده که ۴۶۰ اسب بخار قدرت را تولید می‌کند.

نوشته فورد موستانگ در ۶ نسل چگونه تکامل پیدا کرد؟ اولین بار در چرخان پدیدار شد.

درباره ی 2po

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *