خانه / تکنولوژی / سیستم عامل اختصاصی هوآوی Kirin OS قدم بعدی این شرکت چینی در دنیای موبایل
کاکوفایل

سیستم عامل اختصاصی هوآوی Kirin OS قدم بعدی این شرکت چینی در دنیای موبایل

هفت ماه پیش بود که در ترنجی خواندیم سیستم عامل اختصاصی هوآوی برای شرایطی که شاید مجبور به ترک اندروید شود، در دست توسعه است. حالا خبر می رسد که سیستم عامل اختصاصی هوآوی Kirin OS قدم بعدی این شرکت چینی در دنیای موبایل خواهد بود. در ادامه با ترنجی همراه باشید.

حدود هشت ماه پیش بود که در ترنجی خواندیم هوآوی فروشگاه نرم افزاری خود را رونمایی کرد و با Huawei App Gallery آشنا شدیم. شاید آن را بتوان به نوعی سرنخ هایی از تلاش مستقل هوآوی برای ارایه یک سیستم عامل موبایل مستقل دانست. قطعا هوآوی هم تا زمانی که از استفاده از اندروید محروم نشود علاقه چندانی به چنین ریسک بزرگی و عدم استفاده از محبوب ترین سیستم عامل موبایل دنیا ندارد اما وقتی مجبور باشید و راه دیگری نباشد، مجبور هستید که برای تسلیم نشدن، راه خود را بسازید. گفته می شود هوآوی از سال ۲۰۱۲ با مشکلاتی که برای ZTE پیش آمد به فکر طراحی و ساخت یک سیستم عامل مجزا بوده است.

تا کنون تلاش های زیادی برای برجسته کردن یک پلتفرم موبایلی دیگر انجام شده است که همگی نافرجام بوده اند. از بادا و تایزن سامسونگ بگیرید تا حتی محصول مایکروسافت که سرزمین دسکتاپ ها را در اختیار دارد اما در سرزمین موبایل ها نتوانست سهم قابل توجهی را کسب کند، در حقیقت همان سهمی که کسب شد تتمه اعتبار نوکیا بود که از بین رفت! در این بین اگر شرکتی کم تجربه تر مثل هوآوی بخواهد وارد این زمینه شود هیچ تضمینی برای موفقیت آن نیست اما خب نمی توان هم قطعا گفت که سرنوشتش نیستی خواهد بود.

در حقیقت یک سیستم عامل دوم به هوآوی کمک می کند تا اگر از تولید موبایل اندرویدی محروم است، از بازار کاملا خارج نشود و پس از پایان این محرومیت بتواند دوباره موبایل اندرویدی بسازد. هر چند این موضوع خیلی غم انگیز است که شما کاملا محتاج به یک شرکت امریکایی باشد و در جهت بهره بردن از تلاش های آن ها مجبور به اطاعت های سیاسی و امیدواریم روزی این انحصار با ارایه یک سیستم عامل قوی از دیگر نقاط جهان بشکند. مثلا تلگرام تلاشی است که در مقابل غول های امریکایی ایستاد و واقعا تحسین برانگیز و سال ها از آن ها جلو تر است!

سیستم عامل کایرین هوآوی (Kirin Os)

سیستم عامل کایرین هوآوی (Kirin Os)

آقای Bruce Lee (بله بروس لی!) معاون هوآوی موبایل در حساب کابری ویبو خود تایید کرده است که این شرکت چینی در حال توسعه سیستم عامل موبایل برای جایگزینی اندروید است. در حقیقت این سیستم عامل که کایرین (Kirin OS) نام دارد فقط برای موبایل های هوآوی در دسترس خواهد بود. انتظار می‌رود اولین مراحل توسعه این سیستم‌عامل تابستان ۲۰۱۹ تکمیل شود.

هوآوی اخیراً در توسعه سیستم‌عامل‌ها سرمایه‌گذاری زیادی داشته است. احتمالاً به یاد دارید که یک هفته پیش در ترنجی خواندیم سیستم عامل فیوشا (Fuchsia) گوگل روی کایرین ۹۷۰ هم اجرا می شود.

نظر شما چیست؟ فکر می‌کنید غولی به نام «ساخته سیستم‌عامل مجزا موبایل» که پشت نوکیا، مایکروسافت و سامسونگ را به خاک مالید در مقابل هوآوی سر خم می کند؟

درباره ی 2po

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *