خانه / تکنولوژی / سود موبایل اپل در مقابل سامسونگ، الجی و هواوی حتی قابل مقایسه هم نیست!
کاکوفایل

سود موبایل اپل در مقابل سامسونگ، الجی و هواوی حتی قابل مقایسه هم نیست!

از قدیم گفته‌اند که درست است اپل آمار دقیقی را به صورت فصلی منتشر نمی‌کند اما در زمانی که آمار و ارقامی هم از این شرکت به بیرون برسد، شاهد اعداد و ارقامی هستم که برای کمپانی‌های دیگر همانند یک رویا می‌ماند. باور ندارید؟ در این مطلب می‌خواهیم برای شما سود اپل از موبایل را در کنار برند‌های دیگری همانند سامسونگ، الجی و هواوی قرار دهیم. این اعداد حتی نزدیک به یکدیگر هم نیستند چه برسد به رقابت ! در ادامه همراه باشید.

اپل در گزارش مالی خود از سه ماهه پایانی سال ۲۰۱۸ اعلام کرد که توانسته است سود قابل توجه ۲۰ میلیارد دلار را کسب کند. این یک رکورد جدید برای این کمپانی محسوب می‌شود. پیش از این اپل توانسته بود در سه ماهه پایانی از سال ۲۰۱۵، با عرضه دو گوشی آیفون ۶ اس و ۶ اس پلاس به سود خیره کننده ۱۸٫۴ میلیارد دلار دست پیدا کند.‌ البته فراموش نکنید که قبل از انتشار این گزارش بسیاری از کارشناسان این رکورد جدید را پیش بینی کرده بودند.

گزارش مالی اپل نشان می‌دهد که اگرچه در قیاس با سال ۲۰۱۶، تعداد کمتری از گوشی‌های آیفون به فروش رفته است اما گوشی آیفون X و قیمت هزار دلاری آن سبب شده است که سود این کمپانی به میزان قابل ملاحظه‌ای افزایش پیدا کند. آیفون X با عرضه در میانگین قیمت ۸۰۰ دلار توانست رکورد جدیدی را از این نظر به ثبت برساند. نمودار زیر متوسط قیمت گوشی‌های آیفون در بازه‌های زمانی مختلف را نشان می‌دهد.

با توجه به ساختار اپل، حدود ۹۰ درصد از سود اپل در بازار گوشی‌های هوشمند حاصل می‌شود. از این رو می‌توان سود ۲۰ میلیاردی بدست آمده در این بازه مذکور را به صورت کامل به گوشی‌های آیفون این کمپانی نسبت دهیم. شرکت‌های دیگر همانند هواوی، Oppo و Vivo هنوز گزارش‌های مالی خود را منتشر نکرده‌اند اما می‌توان با ضرب میزان اسمارت فون‌های فروخته شده در سه ماهه پایانی از سال ۲۰۱۷ در میزان سود پیش بینی شده از فروش هر گوشی، به حاشیه سود این کمپانی‌ها پی برد.

گزارش‌های منتشر شده از سوی هواوی در ماه‌های اخیر نشان می‌دهد که این شرکت توانسته است به صورت متوسط از فروش هر گوشی سودی در حدود ۱۵ دلار کسب کند. با توجه به فروش ۴۱ میلیون نسخه از محصولات این کمپانی در سه ماهه پایانی از سال ۲۰۱۷ می‌توان برای آن سود ۶۱۵ میلیون دلاری را تصور کرد. شرکت Oppo هم در این مدت چیزی در حدود ۳۲ میلیون گوشی هوشمند فروخته است که با پیش بینی سود ۱۴ دلاری برای هرکدام از آن‌ها می‌توان دسترسی به سود کلی ۴۴۸ میلیون دلاری را برای این کمپانی برآورد کرد. Vivo نیز در این مدت عددی در حدود ۲۴٫۵ میلیون گوشی هوشمند عرضه کرده است و توانسته است در فروش هرکدام در حدود ۱۳ دلار سود بدست آورد. به همین دلیل سود ۳۱۸٫۵ میلیون دلاری را برای این کمپانی در نظر خواهیم گرفت.

برسیم به یکی دیگر از غول‌های بزرگ بازار؛ سامسونگ چندی پیش با انتشار گزارش مالی خود اعلام کرد که توانسته است در سه ماهه پایانی از سال ۲۰۱۷، در حدود ۲٫۲۴ میلیارد دلار سود بدست بیاورد. ال‌جی در هفته گذشته گزارش مالی درخشانی را روانه بازار کرد اما بررسی بخش گوشی‌های هوشمند این کمپانی نشان می‌دهد عملکرد در این حوزه آنچنان خوب نبوده است. بخش موبایل الجی ضرر ۱۹۲ میلیون دلاری را برای مجموعه ال‌جی به ثبت رسانده است. ال‌جی در گزارش خود اعلام کرده بود که رشد کمپانی‌های چینی تولید کننده گوشی‌های هوشمند و همچنین بازار پرچالش گوشی‌های هوشمند، سبب شده است که این کمپانی نتواند سود مناسبی را بدست بیاورد.

میزان اسمارت فون‌های عرضه شده در سه ماهه پایانی از سال ۲۰۱۷، نشان می‌دهد که بسیاری از شرکت‌ها با کاهش تعداد محصولات روبرو بوده‌اند اما در این میان، افزایش قابل توجه محصولات شیائومی هم جلب نظر زیادی می‌کند. با توجه به تعداد محصول عرضه شده توسط شیائومی، می‌توان به رشد ۸۳ درصدی این میزان پی‌برد. این رده‌بندی همچنین نشان می‌دهد که به ترتیب اپل، سامسونگ و هواوی همچون گذشته بزرگ‌ترین تولید کنندگان گوشی‌های هوشمند در دنیا هستند!

تصویر نهایی را ببینید:

این تصویر همه چیز را نشان می‌دهد. اپل با دو الی سه دستگاه در هر سال به سراغ رقابت با شرکت‌هایی رفته است که اگر بگوییم هر ماه در حال رونمایی هستند، اشتباه نیست مخصوصا شرکت‌های چینی که در این زمینه فعالیت درخشانی دارند!

درباره ی 2po

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *