خانه / دنیای خودرو / سرنوشت خوشِ جک J5؛ درسی برای خودروسازان دولتی!
کاکوفایل

سرنوشت خوشِ جک J5؛ درسی برای خودروسازان دولتی!

مدتی پیش با انتشار یک لیست عجیب و غریب عنوان شد که حدود ۲۵ خودروی سبک و سنگین به دلیل رعایت نکردن چندین و چند استاندارد جدید، دیگر تولید نمی‌شوند و…

انتشار این لیست مضحک کافی بود تا موجی از تعجب و شگفتی، فعالان حاضر در بازار خودروی کشور را در بر بگیرد؛ زیرا تمام خودروهای لیست مورد بحث یا به طور کلی تولید نمی‌شوند و یا تولید آنها موقتا متوقف شده است. از آن گذشته نام دو خودرو در لیست مورد بحث دیده شد که طیفِ وسیعی از انتقادات را به همراه داشت. دو خودروی مذکور، جک J5 و هیوندای i10 بودند که در رقابت با خودروهایی همچون؛ پراید، تیبا، پژو ۴۰۵ و… غیراستاندارد تشخیص داده شده‌اند.

فعالان و رسانه‌های خودرویی کشور کم و بیش نقدهایی بر لیست مذکور نوشتند و خودروسازان داخلی هم با صدور بیانیه و… واکنش‌های جالبی نشان دادند؛ اما صورت مسئله پاک نشده بود و هنوز نام دو خودروی عجیب و جالبِ بازار ایران در لیست سازمان استاندارد کشور دیده می‌شد.

زمان گذشت و ظاهرا قرار براین است که هیوندای i10 کرمان‌موتور دوباره به خط تولید این شرکت برگردد. البته برکسی پوشیده نیست که مشکلات گمرکی اخیر کرمانی‌ها مانع بزرگی برای تولید خودرو در این شرکت خصوصی بود و این موضوع ناخوداگاه ذهن ما را مشغول کرده و احتمال توقف تولید خودروهایی مانند لیفان ۸۲۰ و هیوندای i10 را به دلیل مشکلات گمرکی تقویت می‌کند.

اما جک J5 چه؟ این خودرو با فروش استثنایی خود به یکی از سدان‌های چینی محبوب در بازار ایران تبدیل شده بود و شاید خریداران این خودرو اصلا فکر نمی‌کردند که با این سرعت تولید جک J5 متوقف شود. در اینجا عده‌ای از خریداران توپ را به زمین کرمان‌موتور انداخته و این شرکت را متهم به تبانی با خودروسازان دولتی، عدم تولید به دلیل استهلاک پایین جک J5، عدم صرفه اقتصادی و… کردند.

اکثر خریداران جک J5 نگران آینده بوده و احتمال می‌دادند که بازار خرید و فروش این خودرو کساد شده و در تامین قطعات با مشکلاتی مواجه شوند. اما گذشت زمان ثابت کرد که انتشار لیست‌هایی مشابه با آنچه پیش از این منتشر شده بود؛ تاثیری بر بازار خودروهایی همانند جک J5 نخواهد داشت؛ زیرا قیمت‌ها مانند گذشته بوده و خرید و فروش هم مثل سابق برقرار است. از آن گذشته به تازگی برخی از نمایندگی‌های کرمان‌موتور قیمت جک J5 های باقی مانده خود را تا ۷۰ میلیون تومان بالا بردند و از بازار چراغ برق خبر می‌رسد که قطعات جک J5 به اندازه کافی موجود بوده و خریداران این خودرو، تا مدت‌ها با مشکل تامین قطعات و… مواجه نمی‌شوند.

با این همه جک J5 رفته است و دیگر تولید نمی‌شود و قطعا شرایط بازار در آینده‌ای نزدیک به سود این خودرو و خریدارن آن نیست؛ البته باید توجه داشت که فیس‌لیفت این خودرو هنوز در برخی از کشورهای آمریکای لاتین تولید شده و فروش خوبی هم دارد.

ولی جالب است که بدانید جک J5 در چهره و قالبی جدید متولد خواهد شد و هنوز به حیاط خود ادامه خواهد داد. برخلاف تصورات برخی از کاربران فضای مجازی؛ چینی‌ها اصلا مانند ما فکر نمی‌کنند و کمپانی JAC به این سادگی‌ها قید تولید یکی از پرفروش‌ترین سدان‌های خود را نمی‌زند! شاید هم‌اکنون نام جک J5 در بین محصولات تولیدی کمپانی JAC نباشد؛ اما بزودی جک J5 با نام ۳۳۰ رخ‌نمایی خواهد کرد!

کپانی جک به جای آنکه همانند خودروسازان داخلی با تغییر بدنه و… به تولید خودروهای تاریخ مصرف گذشته خود ادامه دهد؛ رویه‌ای متفاوت را انتخاب کرده است. این کمپانی که وابستگی شدیدی به دولت چین دارد؛ با توجه به قوانین جدید زیست محیطی و تولید خودرو در چین؛ جک J5 بنزینی را از چرخه تولید خارج کرده و به جای آن جک J5 برقی را تولید خواهد کرد.

جک J5 جدید از یک پیشرانه الکتریکی با توان ۱۴۴ اسب‌بخار استفاده کرده و نهایت سرعت آن ۱۳۰ کیلومتر در ساعت بوده و احتمالا حداکثر سرعت این خودرو تا زمان عرضه رسمی آن در بازار چین کمی بهبود پیدا خواهد کرد. جک J5 جدید با یکبار شارژ کامل حدود ۳۳۰ کیلومتر پیمایش داشته و قیمت آن در بازار چین در حدود ۷۰ هزار یوان خواهد بود.

 حالا می‌توان فهمید که توقف تولید این خودرو هیچ رابطه‌ای با کرمان‌موتور و سازمان استاندارد ایران ندارد؛ بلکه کمپانی JAC تولید آن را متوقف کرده است تا با تغییراتی بنیادین، یک سدان الکتریکی مناسب را برای چینی‌ها عرضه کند و اصلا بحث استاندارد و… مطرح نبوده و نیست!

حالا خودروسازان دولتی و… سخنان گذشته خود را تکرار کرده و به تولید خودروهای سوگلی و غیراستانداردِ به ظاهر استاندارد خود ادامه دهند! بروند و ساینا برقی ۷۰ میلیون تومانی با ۱۴۰ کیلومتر پیمایش تولید کرده و حسابی از نبود رقبای واقعی در بازار خودروی ایران استفاده کرده و کیف کنند.

نوشته سرنوشت خوشِ جک J5؛ درسی برای خودروسازان دولتی! اولین بار در چرخان پدیدار شد.

درباره ی 2po

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *