خانه / دنیای خودرو / دور ایران با دی اس ۷ کراس بک
کاکوفایل

دور ایران با دی اس ۷ کراس بک

دور ایران با دی اس 7 کراس بک
شرکت آرین موتور تابان که نماینده رسمی شرکت دی اس فرانسه در ایران است، حدود دو ماه پیش یک دستگاه خودروی دی اس ۷ کراس بک را برای انجام تست های هومولوگیشن به ایران وارد کرد. چندی پیش یک تیم فرانسوی از شرکت دی اس وارد ایران شدند تا به انجام تست های مختلف و بررسی عملکرد دی اس ۷ در شرایط مختلف آب و هوایی ایران بپردازند.
کریستین شهاب هد تحقیقات پژو-ستیروئن برای بازار آفریقا و خاورمیانه در این تست حضور داشت و به بررسی این خودرو در شرایط آب و هوایی مختلف ایران و همچنین بررسی عملکرد پیشرانه این خودرو با توجه به نوع سوختی که در ایران توزیع می شود پرداخت تا اگر ایراد احتمالی که ممکن است در پیشرانه به وجود بیاید، تا قبل از عرضه به بازار ایران رفع و نسخه سازگار با شرایط آب و هوایی ایران به بازار کشور عرضه گردد.
تیم دی اس و آرین موتور در این تست تلاش کردند تا تمامی مسیر هایی که امکان رفتن با خودرو وجود داشت را با دی اس طی کنند تا تمامی عملکرد های دی اس۷ را در شرایط جاده ای مختلف و همینطور شرایط آب و هوایی متنوع ایران مورد بررسی قرار دهند. همچنین عملکرد پیشرانه توربوشارژ دی اس ۷ را با هر دو نوع سوخت معمولی و سوپر که در کشور توزیع می شود مورد بررسی قرار دهند. دی اس ۷ وارد شده به ایران به یک موتور ۱٫۶ لیتری توربوشارژ و یک جعبه دنده ۸ سرعته خودکار مجهز شده است.
در این تست همراه با دی اس ۷ ، یک دستگاه لکسوس ان ایکس ۲۰۰ توربو برای مقایسه عملکرد موتور، سیستم تهویه، سیستم تعلیق و سایر امکانات رفاهی، عازم سفر ۶۰۰۰ کیلومتری به دور ایران شدند. سفر از تهران به سمت اصفهان، شیراز و سپس بندرعباس شروع شد. در این مسیر ارتفاع از سطح آب های آزاد کمتر از ۱۵۰۰ متر بود و حتی ارتفاع تا ۲۷۰۰ متر هم بالا می رفت. رفته رفته با نزدیک شدن به شهر بندرعباس، ارتفاع از سطح آب های آزاد کاهش می یافت. دمای هوا در طی مسیر از شهر تهران تا بندرعباس بین ۳۰ الی ۴۰ درجه سانتیگراد بود و در شهر بندرعباس به بالای ۴۰ درجه هم می رسید. در این سفر بنزین سوپر همواره در دسترس نبود و برای تامین سوخت، مجبور به سوخت گیری بنزین معمولی می شدند. اختلاف فشار به دلیل اختلاف ارتفاع در مسیر، اختلاف دما، میزان رطوبت و همچنین نوع سوخت بر روی عملکرد موتور تاثیر می گذاشت.
تیم دی اس از تهران تا بندرعباس عملکرد سیستم تهویه را در دی اس و لکسوس به صورت همزمان مورد بررسی قرار داد و به این نتیجه رسید که سیستم تهویه دی اس در آب و هوای مرطوب از عملکرد بهتری نسبت به سیستم تهویه لکسوس برخوردار است. در شرایط آب و هوایی خشک سیستم تهویه دی اس با سیستم تهویه لکسوس فرق چندانی ندارد و هر دو در یک سطح هستند. تیم دی اس در شرایط آب و هوایی بسیار گرم و مرطوب جنوب، تست های مختلف سرعت نظیر ۰-۱۲۰ و ۶۰-۸۰ را از دی اس ۷ گرفت و آن را با لکسوس قیاس کرد و به نتایج قابل توجهی رسید. با توجه به این که حجم موتور لکسوس نسبت به دی اس۷ بیشتر و حدود ۸۰ اسب بخار قوی تر است، وزن آن هم نسبت به دی اس ۷ بیشتر بوده و همین امر سبب شد تا شتاب دی اس با لکسوس ان ایکس تفاوت چندانی نداشته باشد. در تست سرعتی که از دی اس گرفته شد، دی اس در شرایط بد آب و هوایی به سرعت ۱۹۳ کیلومتر در ساعت رسید که در مقایسه با لکسوس کمتر از آن بود و لکسوس به سرعت بیشتری در همین شرایط توانست دست پیدا کند.
دی اس با توجه به حجم موتور کمتری که نسبت به لکسوس دارد، مصرف سوخت کمتری داشته و دیرتر از لکسوس به سوخت گیری نیاز پیدا کرده است. با توجه به بررسی های تیم دی اس مصرف سوخت دی اس نسبت به لکسوس حدود ۱۲٫۵ درصد کمتر بوده است.
تیم دی اس و آرین موتور در ادامه سفر، از شهر بندرعباس به سمت شهر اهواز که شهر گرم تر و خشک تری نسبت به بندرعباس است رفته و دوباره به تست سیستم تهویه دی اس۷ پرداختند. در ادامه ی سفر با خارج شدن از شهر اهواز و طی مسیر به سمت شهر تبریز، دوباره وارد ارتفاعات شده و در شرایط جدید آب و هوایی به تست عملکردهای مختلف خودرو پرداختند. تیم دی اس پس از تبریز راهی شهر رشت شده و در جاده های بارانی و لغزنده پایداری و چسبندگی دی اس را در این نوع جاده بررسی کرد و از عملکرد آن بسیار راضی بود. سیستم تعلیق دی اس۷ هوشمند بوده و چندین حالت مختلف جاده ای را می توان برای آن انتخاب کرد.
دی اس ۷ را می توان خودرویی پر از تکنولوژی روز دانست. امکاناتی نظیر سیستم نایت ویژن، سیستم تشخیص هوشیاری راننده، رادار خطی، ماساژور صندلی ها، کروز کنترل هوشمند، سقف پانارومیک، تودوزی چرم دست دوز، اتوپارک، سیستم تهویه دوگانه جلو، سردکن و گرمکن صندلی های جلو، سامانه پیشگیری از تصادف و… را شرکت بر روی دی اس۷ کراس بک نصب کرده است.

دور ایران با دی اس 7 کراس بک
دور ایران با دی اس 7 کراس بک
دور ایران با دی اس 7 کراس بک
دور ایران با دی اس 7 کراس بک
دور ایران با دی اس 7 کراس بک
دور ایران با دی اس 7 کراس بک
دور ایران با دی اس 7 کراس بک
دور ایران با دی اس 7 کراس بک
دور ایران با دی اس 7 کراس بک

درباره ی 2po

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *