خانه / دنیای خودرو / خودروهایی که بیشترین طیف تنوع موتوری را دراختیار داشته اند!
کاکوفایل

خودروهایی که بیشترین طیف تنوع موتوری را دراختیار داشته اند!

در دنیای مدرن خودروها، بیشتر محصولاتی که تولید می‌شوند، درنهایت با دو یا سه موتور متفاوت و با خروجی‌های مختلف، تولید می‌شوند. بعضی از خودروها مانند بی ام و سری ۳ جدید نیز موجود هستند که با یک موتور ۲ لیتری و باقدرت ۲۵۵ اسب بخار و گشتاور ۴۰۰ نیوتون متر، تولید می شوند.

اما شرکت‌های مختلف در دهه ۹۰،۸۰ و حتی اوایل قرن بیست و یکم، رویکردهای متفاوتی را در رابطه با تنوع موتوری در پیش‌گرفته بودند. به‌طوری‌که سعی می‌کردند چند موتور متفاوت با حجم‌های مختلفی را برای خودروهایشان در نظر بگیرند تا طیف بزرگ‌تری از مشتریان را راضی نگه‌دارند.

البته با توجه به پیشرفت‌های الکترونیک و نرم‌افزار (محدودیت های آن ها برای یک موتور) که در سه دهه اخیر برای خودروها صورت گرفته است، نمی‌توان از روی یک موتور یکسان، چندین خروجی متفاوت را استخراج کرد. پس اگر شخصی، خواهان قدرت بیشتری برای خودرو خود است، باید ماشینی با موتور حجیم‌تر، تهیه کند.

در اواخر قرن بیستم با توجه به اینکه ECU یا همان مغز متفکر خودرو هنوز راهی به این صنعت باز نکرده بود و یا ناآشنا بود، خودروسازان نمی‌توانستند با موتوری با حجم کمتر، قدرتی بیشتر از یک موتور حتی حجیم‌تر بگیرند. مسئله‌ای که در خودروهای مدرن به‌وضوح مشاهده می‌شود.

با چرخان باشید تا خودروهایی را به شما معرفی کنیم که بیشترین تنوع موتوری را در اختیار داشتند.

کادیلاک CTS: تولید از سال ۲۰۱۴ تاکنون-با ۵ موتور با حجم از ۲ تا ۶٫۲ لیتر

اگرچه ممکن است ۵ موتور متفاوت چندان وسیع و زیاد نباشد اما کادیلاک CTS جدید و جذاب، می‌تواند با موتورهای متفاوتی که در اختیار دارد، قدرت‌های متنوعی را برای راننده خود فراهم کند. نسخه پایه CTS، دارای یک موتور ۲ لیتری ۴ سیلندری است که توانایی تولید ۲۷۲ اسب بخار قدرت را دارد. درحالی‌که حجیم‌ترین قلب تپنده این خودروی آمریکایی، با حجم ۶٫۲۳ لیتر و ۸ سیلندر، می‌تواند ۶۴۰ اسب بخار قدرت تولید کند.

فولکس‌واگن گلف ۲: تولید از سال ۱۹۸۳ تا ۱۹۹۲-با ۸ موتور متفاوت از ۱ تا ۲ لیتر

دومین نسل از خودروی آلمانی گلف، خودرویی بود که تبدیل به همان گلف افسانه‌ای هاچبک امروزی شده است. خودرویی کارا، بادوام و عالی که فولکس‌واگن توانست ۶٫۳ میلیون دستگاه از آن را به تولید برساند. این خودروی هاچبک، علاوه بر ویژگی‌های خوب خود، دارای تنوع موتوری بالایی نیز بود. به‌طوری‌که دارای موتورهای بنزینی از ۱ تا ۲ لیتری و دو موتور ۱٫۶ لیتری دیزلی بود که با یا بدون توربوشارژ عرضه می‌شدند.

شورلت ایمپالا: تولید از سال ۲۰۰۶ تا ۲۰۱۶- با ۸ موتور متفاوت از ۳٫۵ تا ۵٫۳ لیتر

نهمین نسل از ایمپالا در سال ۲۰۰۵ تولی شد و تا سال ۲۰۱۶ نیز به تولید خود ادامه داد. سدان چهار درب آمریکایی دارای ۸ موتور متفاوتی بود که با ۴ حجم مختلف ۳٫۵ تا ۵٫۳ لیتری و با ۸ سیلندر، عرضه می‌شدند. تمامی این موتورها بنزینی بوده و با دو جعبه‌دنده ۴ سرعته خودکار و یک جعبه‌دنده ۶ سرعته خودکار، هماهنگ شده بودند.

فورد سیرا (Sierra): تولید از سال ۱۹۸۲ تا ۱۹۹۳- با ۱۵ موتور متفاوت از ۱٫۳ تا ۲٫۹ لیتر

سیرا، در طول حیات خود با ۱۵ موتور متفاوتی عرضه شد که نسخه پایه آن دارای ۱٫۳ لیتر حجم برای بنزین و آخرین نسخه آن نیز با ۲٫۳ لیتر حجم برای سوخت دیزل به تولید رسید. مجموعی از ۱۵ موتور متنوع با ۹ حجم متفاوت در دسترس بود که می‌توانستند از ۵۹ اسب بخار تا ۱۵۰ اسب بخار قدرت را به تولید برسانند.

مزدا فمیلیا/۳۲۳: تولید از سال ۱۹۹۸ تا ۲۰۰۳- با ۱۵ موتور متفاوت از ۱٫۳ تا ۲ لیتر

هشتمین نسل از خودروی کامپکت سدان/هاچبک مزدا که در بازارهای جهانی با سه نام مختلف شناخته و تولید می‌شد، دارای موتورهای متفاوت و متنوعی نیز برای راضی نگه‌داشتن مشتری‌های خود بود. به‌طوری‌که، موتور فمیلیا (Familia)، از حجم پایه ۱٫۳ لیتر تنفس طبیعی شروع می‌شد و تا موتور ۲ لیتری توربو نیز پایان می‌یافت. مجموعی از ۱۵ موتور متفاوت با ۵ حجم مختلف، در خط تولید مزدا بودند.

مرسدس بنز ۱۹۰: تولید از سال ۱۹۸۲ تا ۱۹۹۳- با ۲۰ موتور متفاوت از ۱٫۸ تا ۳٫۲ لیتر

مرسدس ۱۹۰ که با کد W201 شناخته می‌شد، اولین تلاش مرسدس برای ورود به بازار کلاس کامپکت در اروپا بود. خودرویی که همان اجداد مرسدس C-Class امروزی محسوب می‌شود. این مرسدس در ابتدا با موتور کاربراتوری و بعدازآن نیز با فن‌آوری انژکتور عرضه شد. خودرویی که در طول ۱۱ سال تولید خود، با ۲۰ موتور متفاوت و ۱۱ حجم متنوع به تولید رسید.

اُپل امگا: تولید از سال ۱۹۸۶ تا ۱۹۹۳- با ۲۳ موتور متفاوت از ۱٫۸ تا ۴ لیتر

این خودروی سدان (و واگن) آلمانی که خودروی نسبتاً کشیده‌ای محسوب می‌شد، دارای ضریب آئرودینامیک استثنائی ۰٫۲۸ (برای واگن ۰٫۳۲) بود. امگا همچنین در کنار طراحی آئرودینامیک خود، دارای طیف متنوعی از موتورهای متفاوت نیز بود. موتور نسخه پایه آن دارای ۱٫۸ لیتر حجم و چهار سیلندر بود که در کنار این موتور، موتورهای ۶ سیلندر نیز برای امگا به تولید می‌رسیدند.

در طول ۷ سال تولید، این خودرو دارای ۲۳ موتور متفاوتی بود که از ۸۲ تا ۳۷۷ اسب بخار، قدرت را به راننده خود تحویل می‌دادند.

 

نوشته خودروهایی که بیشترین طیف تنوع موتوری را دراختیار داشته اند! اولین بار در چرخان پدیدار شد.

درباره ی 2po

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *