خانه / پزشکی و سلامت / «خانه امید اتیسم ایران» کجاست؟
کاکوفایل

«خانه امید اتیسم ایران» کجاست؟

«خانه امید اتیسم» ایران با حضور مسئولان وزارت بهداشت و چهره‌های هنری، ورزشکاران و خانواده‌های دارای فرزند اتیسم افتتاح شد.

نبض ما-در این مراسم علاوه بر اعضای هیات امنای انجمن اتیسم ایران و مدیر کل سازمانهای مردم نهاد سلامت، سیدهادی ایازی، معاون اجتماعی وزارت بهداشت نیز حضور داشت.

خسروتاج عضو هیات امنای انجمن اتیسم ایران در این مراسم از همه افراد خواست که حمایتی پایدار از مجموعه داشته باشند تا انجمن اتیسم ایران بتواند به تمامی اهداف کوتاه و بلند مدت خود برسد.

وی افزود: هدف از افتتاح خانه امید اتیسم ایران، اطلاع رسانی، افزایش دانش و آگاهی جامعه، ظرفیت سازی جامعه و توانمندسازی خانواده های دارای فرزند اتیسم و راه اندازی مرکز جامع اتیسم است.

هادی ایازی، معاون اجتماعی وزارت بهداشت و درمان نیز گفت: باید پذیرفت که در زمینه سلامت اگر مشارکت مردم نباشد با مشکلات عدیده ای روبرو خواهیم بود و این مشارکت جز با حضور سازمانهای مردم نهاد ممکن نخواهد بود. انجمن اتیسم ایران با فعالیتی گسترده خود که امروز با افتتاح شعبات آن در شهرستانها کاملا ملموس است، به سازمانی اثرگذار در حوزه سلامت تبدیل شده است.

وی با بیان اینکه در مناظره ریاست جمهوری در روز جمعه، اگر چه مبحث اجتماعی بود، ۲ موضوع مهم مغفول ماند و در موضوع سلامت وتشکل ها و نهادهای غیردولتی.

ایازی اضافه کرد: پرداختن به مساله بهداشت از سوی دست اندرکاران برگزاری مناظره شاید به دلیل کارهای مهم و زیربنایی باشد که در این دوره در زمینه سلامت مردم انجام گرفته و تحول اساسی ایجاد شده است.

مراسم افتتاح خانه اتیسم با سخنان اشکان خطیبی هنرمند سینما و موسیقی ادامه یافت که وی با توضیحی مختصر از روند تشکیل کمپین و فواید و مشکلات آن گفت: وقتی که کمپین را تشکیل دادیم این روز را می دیدم که همه در ساختمان انجمن هستیم و از اتیسم میگوییم. حتما آن روز هم فرا می رسد که اتیسم با حمایت همه، مشکلات خود را پشت سر گذاشته است.

سپس دو تن از والدینی که دارای فرزند اتیسم هستند پشت تریبون قرار گرفتند و از نقش انجمن در نگاه جامعه به طیف اوتیسم گفتند و لزوم بیشتر مشارکت نهادها، سازمانها و عموم مردم را در شناخت و حل مشکلات اتیسم خواستار شدند.

همچنین از سنگ بنای یادبود ساختمان نیز توسط طاهری مدیرعامل باشگاه فرهنگی ورزشی پرسپولیس، پرده برداری شد. همچنین در این مراسم از دو پروژه “مشاوره تلفنی” و “چکاپ اتیسم” رونمایی شد.

علایم بیماری اوتیسم در افراد مختلف متفاوت است؛ ولی اغلب والدین قبل از ۳ سالگی فرزند خود متوجه تفاوت او با هم سن و سالانش می‌شوند.

برخی از شایع‌ترین علایم بیماری اوتیسم عبارتند از:

• دیر به حرف افتادن یا عدم تمایل به صحبت کردن؛ ۴۰ درصد از افراد مبتلا به اوتیسم هرگز صحبت نمی‌کنند.

• مشکل در درک دیدگاه گوینده

• استفاده از کلمات و عبارت‌های تکراری

• تکرار رفتارهای کلیشه‌ای مانند تکان دادن دست یا بدن

• تمرکز طولانی مدت روی اشیا

• خودزنی

• پرخاشگری

• ناتوانی در بیان اسم

• ناتوانی در برقراری ارتباط چشمی

• علاقه به بازی‌های تکراری

• خیره شدن به یک شی یا تصویر

• فقدان حس همدلی و به اشتراک گذاشتن احساسات

• عدم تمایل به ایجاد دوستی با هم سن و سالان

نتایج تحقیقات نشان می‌دهد که اوتیسم یک بیماری ژنتیکی است، ولی هنوز ژن مرتبط با این بیماری شناخته نشده است.

محققان بر این باورند که ممکن است عوامل محیطی و ویروسی نیز در بروز این اختلال نقش داشته باشند.

شناخت زودهنگام بیماری به والدین کمک می‌کند که کنترل بیشتری بر روند آن داشته باشند و کودک خود را حمایت کنند؛ همچنین درمان نیز در این صورت با موفقیت بیشتری انجام می‌شود.

نوشته «خانه امید اتیسم ایران» کجاست؟ اولین بار در نبض ما پدیدار شد.

درباره ی 2po

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *