خانه / تکنولوژی / خالق اولین سیستم پردازنده کلمات در دنیا درگذشت
کاکوفایل

خالق اولین سیستم پردازنده کلمات در دنیا درگذشت

berezin-1 خالق اولین سیستم پردازنده کلمات در دنیا درگذشت

اِولین برزین (Evelyn Berezin) خالق اولین پردازنده کلمات در جهان، در سن ۹۳ سالگی درگذشت.  او شرکت Redactron را در سال ۱۹۷۱ در زمینه مدیریت و حفاظت داده‌ها (Data Secretary) راه‌اندازی نمود. در همین زمان بود که اولین پردازنده داده‌ها در جهان را معرفی کرد و در این راه یکی از پیشگامان عصر خود بود.

berezin-640x360 خالق اولین سیستم پردازنده کلمات در دنیا درگذشت

داستان پیشرفت‌ها و دستاورد‌های برزین بسیار شگفت‌انگیز است. او توانست شرکت خود را به سرعت رشد دهد به طوری که در طی مدت کوتاهی، شرکت از ۹ کارمند به ۵۰۰ نفر افزایش نیرو داشت و مجله BusinessWeek او را به عنوان یکی از مدیران قدرتمند و برجسته در ایالات متحده معرفی نمود. هر چند او در سال ۱۹۷۶ اقدام به فروش شرکت کرد.

برزین تنها در زمینه پردازش کلمات پیشگام نبود، در حقیقت او پیش از این، اولین سیستم رزرو کامپیوتری خطوط هواپیمایی را نیز ابداع نموده بود. در ایده او مسافران و صندلی‌های موجود در هواپیما به طور اتوماتیک مورد بررسی و تطبیق قرار می‌گرفت. کارایی این سیستم به قدری بالا بود که هواپیمایی ایالات متحده در سال ۱۹۶۲ آن را مورد آزمایش قرار داد.

طبق اطلاعات موزه تاریخ کامپیوتر، سیستم ابداعی او با زمان پاسخگویی یک ثانیه‌ای و به مدت ۱۱ سال بدون حتی یک مورد اشتباه به خوبی از عهده وظایف محوله بر آمد. در حقیقت این آمار و ارقام با هر استاندارد یا معیاری هم که بررسی گردد هنوز هم شگفت‌انگیز است. با این حال این ایده دارای یک رقیب قدرتمند بود، سیستم رزرو کامپیوتری خطوط هواپیمایی Sabre که توسط برخی از ایرلاین‌های آمریکایی توسعه یافته بود.

او چندین پروژه دیگر را نیز به اجرا گذاشت. از جمله سیستم‌های اتوماسیون بانکی، سیستم محاسبه هدف‌زنی تسلیحات که به سفارش وزارت جنگ ایالات متحده انجام داد و حتی سیستمی برای بررسی و ردیابی اطلاعات مربوط به مسابقات اسب‌دوانی و میزان درآمدزایی هر راس از اسب‌های مسابقه‌ای. خبر درگذشت این زن پیشکسوت دنیای کامپیوتر در شهر منهتن، توسط روزنامه نیویورک‌تایمز منتشر شد.

نوشته خالق اولین سیستم پردازنده کلمات در دنیا درگذشت اولین بار در وب‌سایت فناوری پدیدار شد.

درباره ی 2po

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *