خانه / دنیای خودرو / تست متفاوت DS6 و اوتلندر
کاکوفایل

تست متفاوت DS6 و اوتلندر

تست متفاوت DS6 و اوتلندر
بعد از پایان فصل دوم اسب بخار، شاهد آن بودیم که استقبال مخاطبان خودرویی از تست های متفاوت و چالشی بیشتر یک بررسی معمولی است و از طرفی خبرنگاران می توانند خودروها را با توجه به شرایط مختلف و گاهی سخت به چالش بکشند. لذا در آغاز فصل سوم اسب بخار هم شرایطی فراهم شد که چهار خودرو شرکت آرین موتور در یک سفر ۱۲۰۰ کیلومتری با ما همراه باشند و گاهی شرایط غیر طبیعی را تجربه کنند. در این بخش از گزارش به بررسی دی اس۶ و میتسوبیشی اوتلندر می پردازیم.
در گزارش های بعدی متن های تست لنسر و DS5 را تقدیم مخاطبان عزیز می کنیم. ضمناً، در تاریخ ۱۵ اردیبهشت ۹۶ اولین قسمت فصل سوم اسب بخار از راه های ارتباطی رسمی این گروه منتشر می شود.

از آرین موتور پیش به سوی خالد نبی
تست متفاوت DS6 و اوتلندر
برنامه سفر به طوری تنظیم شده بود که جمع خبرنگاران صبح چهارشنبه از شرکت آرین موتور واقع در جاده مخصوص به سمت خالد نبی در استان گرگان حرکت کنند. بارندگی صبح گاهی تهران باعث شد تا زمان حرکت حدود یک ساعت و نیم به تاخیر بیافتد. بالاخره ساعت ۹:۳۰ صبح از جاده مخصوص خارج شدیم و حدود ساعت ۱۰:۳۰ توانستیم تهران را به سمت مقصد ترک کنیم. برنامه سفر به طوری چیده شده بود که در یک سفر سه روز و در جاده های مختلف، تمام خبرنگاران چهار خودرو مورد نظر را بررسی کنند و بتوانند تجربه رانندگی واقعی با آن ها داشته باشند. بعد از حدود ۱۰ ساعت رانندگی و گذراندن چند ایستگاه توقف، بالاخره ساعت ۱۰ شب به گرگان رسیدیم. صبح روز بعد راس ساعت ۹:۳۰ خبرنگاران با خودروهای پشتیبان به سمت منطقه ترکمن صحرا حرکت کردند و بعد از سه ساعت رانندگی و طی مسافت ۱۵۰ کیلومتری به منطقه کوهستانی خالد نبی رسیدند. این منطقه جایی است برای پیدا کردند آرامش مطلق. فضایی که از دره ها، کوه ها و دشت های سر سبر پر شده است و جز صدای پرندگان چیزی به گوش نمی رسد. آرامگاه خالد نبی، آرامگاه چوپان آتا و قبرستان تاریخی این منطقه به عنوان یک فضای گردشگری بکر شناخته می شود که آنچنان شناخته شده نیست و بسیاری از هم وطنان این محیط را نمی شناسند. جالب است بدانید، تصاویری که می توان از این فضا به یادگار داشت، به مراتب زیباتر از دشت های اروپایی است. وقتی خودروهای خارجی در این سفر همراه ما بودند، تنها پلاک ملی آن ها راهی برای اثبات آن است که خودروها در ایران مورد بررسی قرار گفته است.

تست متفاوت DS6 و اوتلندر
اوتلندر، مرد جذاب سفر سه روزه ما
تا به امروز دو بار میتسوبیشی اوتلندر را در تهران و حومه مورد بررسی قرار داده ایم و گاهی آن ها به ارتفاعات سوهانک برده ایم. ولی در این سفر، اوتلندر به شکلی خود را به خبرنگاران معرفی کرد که اکثرا شیفته او شده بودند. شاید باور این مسئله برای شما سخت باشد که یک خودرو با گیربکس CVT می تواند به شکلی ظاهر شود که جذابیت وصف ناپذیری را در یاد ما بگذارد.
اوتلندر خودرویی است کراس اوور که با مدل ۲۰۱۶ فیس لیفت به نسبت جذابی را به خود دیده است. همچنین این خودرو قابلیت دو دیفرانسیل دارد و امروز در دو نسخه تیپ سه و پنج در بازار موجود است. خودرویی که کمتر از ۲۳۰ میلیون تومان قیمت دارد و می تواند پا به پای رقبای هم رده خود در بازار ایران ظاهر شود. شرکت آرین موتور در این سفر همان اوتلندر قرمز تیپ ۳ را در اختیار خبرنگاران قرار داده بود که چند وقتی است به عنوان خودرو تست درایو در کشور شناخته می شود و آنچنان با آن مهربانانه رفتار نشده است. در ایستگاه دوم بود که اوتلندر را در اختیار گرفتیم و توانستیم بخش خوبی از مسیر را در جاده کوهستانی فیروزکوه رانندگی کنیم. با پنچ سرنشین و صندوق عقب پر، این پسر ژاپنی هم صحبت خبرنگاران جوان شده بود و به هر کار ما پاسخ مثبت می داد. اوتلندر با پیشرانه ۲٫۴ لیتری چهار سیلندر حدود ۱۷۰ اسب بخار قدرت دارد که گیربکس CVT نسل جدید آن قدرت را به چهار چرخ به صورت اتوماتیک می رساند و با توجه به شرایط رانندگی بیشترین ضریب انتقال قدرت را تغییر می دهد. شما به عنوان راننده می توانید ضریب انتقال نیرو را در اوتلندر ثابت کنید تا نیرو را به شکل مساوی بین چرخ های جلو و عقب تقسیم کند. گیربکس CVT اوتلندر این قابلیت را در اختیار راننده قرار می دهد که حس تعویض دنده در آن پدید آید و بتواند دنده را از پشت فرمان تعویض کند. جالب بود که واکنش دنده پشت فرمان این خودرو به شکل عجیبی خوب به نظر می رسید و این کراس اوور ژاپنی می توانست در هر شرایطی شتاب گیری به نسبت خوبی را در بین همسفران خود داشته باشد. هندلینگ خوب، کیفیت بالا مواد به کار رفته در داخل، واکنش کم نظیر یک گیربکس CVT، نرمی اتاق و نفوذ صدای پایین از ویژگی های مثبت اوتلندر در این سفر شناخته می شود. ولی مسئله جذابتر برای ما، مصرف سوخت این خودرو بود که با پیشرانه ۱۷۰ اسب بخاری باید وزن به نسبت زیادی راه در این مسیر حمل می کرد.
تست متفاوت DS6 و اوتلندر
البته که اتاق اوتلندر نسبت به سایر رقبا سبک تر است و این اضافه وزن، بیشتر به پنج سرنشین و بارها صندوق عقب مربوط می شود. به هر حال اوتلندر در این سفر با فشارهای زیاد و کم، رانندگی در جاده کفی و کوهستانی، حضور در جاده های خلوت و گاهی ماندن در ترافیک های شهر گرگان و… توانست مصرف سوخت ترکیبی کمتر از ۹ لیتر را ثبت کند که عدد خوب و منطقی به حساب می آید. اما همه چیز این خودرو عالی هم از نگاه یک مشتری عالی به نظر نمی رسد. به عنوان مثال بسیاری از افراد به خودرو ۷ نفره علاقه دارند و دوست دارند که دو صندلی بی استفاده، همیشه فضای صندوق عقبشان را بگیرد. یا برخی حاضرند که هر پولی را به خاطر حضور سیستم اتوپارکی بدهند و در طول استفاده فقط به دکمه آن نگاه کنند. ولی واقعیت این است که ذات کم آپشن بودن خودروهای ژاپنی تا حدی در اوتلندر هم حضور دارد. با اینکه نسخه تیپ ۵ این خودرو به دوربین ۳۶۰ درجه، سنسور پارک جلو و عقب، شیشه های دودی عقب، ترمز پارک برقی و اتوهلد و… مجهز است، ولی نبود دریچه کولر عقب، سقف پانارومیک و سیستم رادار نقطه کور به عنوان امکانات تقریبا رایج در خودروهای رقیب، احساس می شود. البته که اوتلندر در این سفر سیستم تهویه بسیار خوبی را در اختیار ما گذاشت، ولی بعضی وقت ها سرنشینان عقب می خواهند که دریچه باد صورت مستقلی برای محل نشستنشان طراحی شود.
باید گفت که در این سفر با نگاه های مختلی آشنا شدیم. برخی از دوستان خبرنگار مواد به کار رفته در داشبورد اوتلندر را آنچنان با کیفیت نمی دانستند و توقع بیشتری از یک برند ژاپنی داشتند. این نگاه را می توان بخشی از جامعه دانست که هنوز توقع های زیادی از برندهای ژاپنی دارند و می خواهند اصالت ژاپنی را با حسی خاص تجربه کنند.

DS6؛ خودرویی که همه به آن نگاه می کردند
تست متفاوت DS6 و اوتلندر
با اینکه DS6 مدت هاست که به بازار ایران آمده و توانسته به نسبت بسیاری از رقبا بهتر ظاهر شود، ولی گویا برخی از مردم آن را به درستی نمی شناسند. زیرا در طول سفر، همیشه افرادی بودند که DS6 را عجیب و غریب نگاه می کردند و انگار دفعه اول بود که با این کراس اوور تک دیفرانسیل آشنا می شدند.
DS6 از نظر فضای سرنشینان در سطح خوبی قرار دارد و بر خلاف ظاهر خود، نشنیمنگاه های مناسبی را برای مسافران داخل خودرو تعبیه کرده است. تودزوی چرم و وجود برخی امکانات چون ماساژور صندلی حس لوکس بودن را تا حد زیادی به سرنشینان القا می کند. همچنین این کراس اوور فرانسوی بر خلاف بسیاری از خودروهای اروپایی سیستم تهویه قوی دارد و توانست خنکای خوبی را در طول سفر در داخل کابین حفظ کند. هندلینگ این کراس اوور واقعا خوب و منطقی است و با توجه به پیشرانه ۱٫۶ لیتری توربو ۱۶۵ اسب بخار، می تواند ابزار خوبی برای مهار این شاسی بلند به نسبت کوچک فرانسوی باشد. برخی فکر می کنند که موس چرخان وسط کنسول DS6 می تواند حالت رانندگی را در این خودرو به صورت کامل تغییر دهد. ولی در واقع این سیستم، کنترل پایداری خودرو را با توجه به شرایط مختلف تنظیم می کند. وقتی که وارد جاده خاکی خالد نبی شدیم، سیستم پایداری را با توجه به شرایط این نوع جاده ها تنظیم کردیم. وقتی با سرعت بین ۶۰ تا ۷۳ کیلومتر بر ساعت به پیچ های تند و لغزنده حرکت می کردیم، پایداری خودرو مثال زدنی بود و به هر زحمتی که بود، سامانه پایداری DS6 خودرو را در مسیر خود قرار می داد.

ولی نکته ای که باید اشاره کرد این است؛ دی اس ۶ هر چقدر هم که لوکس باشد، نمی تواند در بحث نرمی اتاق با اوتلندر رقابت کند. بعضی وقت ها احساس می شد که DS6 باید رینگ های کوچکتری داشته باشد و یا فاق لاستیک های آن بیشتر از شرایط فعلی باشد تا نرمی اتاق ان بیشتر شود. ولی می توان در مجموع گفت که لذت رانندگی با DS6 تا حدی حس خاص بودن این برند فرانسوی را نمایش می دهد و می تواند نظر افراد خاص پسند را به سمت خود بکشاند. همچنین مصرف سوخت کمتر از ۸٫۴ لیتر به صورت ترکیبی در این سفر توانست که نظر ما را به سمت این خودرو بکشاند. ولی باید گفت که رانندگی عادی با این خودرو قلق دارد و باید حداقل چند دقیقه پشت فرمان آن باشید تا بتوانید مصرف سوخت خودرو را در سطح پایین کنترل کنید. زیرا ممکن است که با هر سبقت یا معکوس چندتایی، هیچ وقت به این عدد در سفرها نرسید و دوبرابر آن را در کامپیوتر سفری خود ببینید. DS6 می تواند یک خودرویی معرفی کرد که ارتفاق بیشتری از سدان ها و هاچبک ها دارد و برای همین می توان با آن راحتتر به سفرهای برون شهری رفت.

چالش سخت برای DS6 و اوتلندر
تست متفاوت DS6 و اوتلندر
وقتی که برای ناهار کمپی را در میان دره ها و کوه ها برپا کردیم، با صحنه ای زیبا مواجه شدیم. به پیشنهاد دوستان خبرنگار، تصمیم بر این شد که چالشی میان DS6 و اوتلندر برگزار شود. چالشی که جواب آن از قبل مشخص است و می دانیم که اوتلندر بهتر ظاهر می شود.
قرار شد که خودروها ابتدا از حاشیه جاده وارد دامنه و دره های کناری محل کمپ شوند و بعد از آن، شیب های سست کوهستان خودرو را به بازی می گرفتند. مسئله اینجا بود که شاید در ابتدا کار سپر و کف خودرو ها در خروج از جاده به سنگ ها گیر کنند. ولی شاهد آن بودیم که هر دو خودرو بدون مشکل به مسیر خارج جاده ای آمدند. معلوم است که اوتلندر رانندگی جذابتری در این مسیر دارد، ولی DS6 هم بیشتر از سطح توقع ظاهر شد و توانست که بیشتر مسیر را بدون دردسر بپیماید.
تست متفاوت DS6 و اوتلندر
برای اینکه شیب قابل پیمایش نهایی خودروها را با هم مقایسه کنیم، سیستم کنترل پایداری الکتریکی هر دو خودرو را خاموش کردیم و سپس با کمی دور گرفتن به شیب خاکی سست حمله کردیم. وقتی سیستم کنترل پایداری اوتلندر را خاموش می کنید، احتمال آن ضعیف است که خارج از فرمان شما به مدار بگردد و این عامل باعث شد تا پیمایش خوبی را در شیب تند داشته باشد. ولی DS6 بعد از خاموش کردن سیستم کنترل پایداری، در صورت احساس خطر، این سامانه را دوباره برقرار می کند و تا حدی کار ما را سخت کرد. با تلاش بیشتر توانستیم بالاخره DS6 را به چند متر عقبتر از اوتلندر برسانیم. اتفاقی که احتمال آن ضعیف بود.
تست متفاوت DS6 و اوتلندر
چالش بعدی این بود که خودروها بتوانند به سلامت از شیب پایین بیایند و مسیر رفت را طی کنند و به جاده اصلی برسند. در این مسیر هم شاهد بودیم که DS6 و اوتلندر موفق ظاهر شوند و توانستند تا این مسیر را به طور کامل ختم کنند.
تست متفاوت DS6 و اوتلندر
بدیهی است که این دو خودرو برای چنین کارهایی طراحی نشده اند. ولی بعضی وقت ها انجام برخی کارهای سخت نشدنی، اعتباری به یک خودرو می دهد که این اتفاق نزد خبرنگاران برای اوتلندر و DS افتاد.

نتیجه گیری
تست متفاوت DS6 و اوتلندر
بدون شک می توان اوتلندر را خودرویی منطقی تر برای یک سفر بلندمدت و طولانی دانست. زیرا این خودرو آرامش بیشتری را به راننده می دهد. مهمترین کاری که اوتلندر برای ما انجام داد، تفهیم درست از یک گیربکس CVT خوب بود. زیرا در این چند وقته، ذهن برخی از ما تنها تصویری از گیربکس های CVT گاهاً به دردنخور چینی را در پس خود دارد.
DS6 هم که از نظر سواری و نرمی به پای اوتلندر نمی رسد، ولی می تواند با امکانات خوب و شتاب قوی، به عنوان یک گزینه مناسب برای جوانان شناخته شود. خودرویی که کیفیت بالایی را در ساخت دارد و ظاهر آن می تواند جذابیت های زیادی را ایجاد کند.

گروه مستند اسب بخار
عکس ها: عرفان حمیدی

درباره ی 2po

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *