خانه / تکنولوژی / بنیان‌گذار شب: اسنپ شدن در گردشگری فعلا در حد شوخی است!
کاکوفایل

بنیان‌گذار شب: اسنپ شدن در گردشگری فعلا در حد شوخی است!

shab-3 بنیان‌گذار شب: اسنپ شدن در گردشگری فعلا در حد شوخی است!

شب، نام استارتاپی است که در حوزه گردشگری واردشده و با واسطه گری در موضوع اقامتگاه‌های مختلف در سرتاسر کشور به گسترش فرهنگ توریسم آنلاین کمک می‌کند. این استارتاپ که حضور قدرتمندی در الکامپ ۹۷ داشت، دارای حواشی جالبی نیز بوده که در مصاحبه ما با میرطه رضوی، بنیان‌گذار این کسب و کار حوزه گردشگری به آن می‌پردازیم.

آی‌تی‌رسان: جناب رضوی لطفا خودتان و کسب و کارتان را معرفی بفرمایید

سایت شب در اواخر سال ۹۵ بطور رسمی آغاز به کار کرد. هدف اول ما در آن زمان که هیچ استارتاپی در این حوزه به شکل “درآمد از فروش” وجود نداشت، تامین اقامتگاه‌های شخصی مسافرتی و برطرف کردن نیاز رزرو برای مسافرانی که قصد استفاده از هتل را ندارند، بود.

البته این ایده در سراسر دنیا در حال اجراست و ایده جدیدی نیست و در ایران نیز این نیاز به صورت فیزیکی از طریق بنگاه‌ها و کانال‌های تلگرامی و وبلاگ‌ها در کشور در حال اجرا بوده و همچنان هست. ما هم از ابتدا تلاش کردیم این بستر را بصورت یک پلت‌فرم که میزبان و مهمان به صورت آنلاین بتوانند از آن استفاده کنند، گسترش دهیم.

در همین راستا بعد از اجرای نسخه وب برای فروش و استفاده مسافر، نسخه اپلیکیشن برای استفاده میزبان را راه‌اندازی کردیم. ابتدای کار اولین چالش ما مجوزهای قانونی بود که چیزی تقریبا یک‌سال به طول انجامید.

البته هنوز هم قانون و مجوز مناسبی برای این کسب و کار در کشور وجود ندارد ولی ما enamad و ساماندهی را که دو مرجع اصلی کسب و کار اینترنتی هستند، اخذ کردیم و در ادامه نیز جواز کسب از “اتحادیه کسب و کارهای مجازی” گرفتیم.

shab بنیان‌گذار شب: اسنپ شدن در گردشگری فعلا در حد شوخی است!

آی‌تی‌رسان: پروسه و روند فعالیت صفر تا صد رزرو اقامتگاه را بفرمایید

پروسه رزرو در سایت و ا‌پلیکیشن به این شکل هست که مهمان موارد اقامتی در شهر موردنظر را با اطلاعات کامل و عکس‌ها مشاهده می‌کند و درخواست رزرو می‌دهد.

این درخواست رزرو به دو صورت نوتیفیکشن و پیامک برای میزبان ارسال می‌شود و بعد از تایید میزبان، مهمان نسبت به پرداخت پیش پرداخت اقدام می‌کند و رسید سفر شامل آدرس اقامتگاه و تلفن میزبان را جهت هماهنگی تحویل کلید، دریافت می‌کند.

آی‌تی‌رسان: معمولا کسب و کارهایی مثل شما با چالش‌های زیادی روبرو می‌شوند، لطفا کمی در مورد چالش‌هایی که با آن‌ها روبرو بودید توضیح بدهید

چالش‌های بسیاری در این کسب و کار به جز مجوزهای قانونی وجود دارد و این موارد شامل کنترل کیفیت اقامتگاه و هماهنگی صحیح بین میزبان و مهمان است که این روند را بسیار سخت می‌کند.

تنوع مشکلات بسیار بوده و معمولا استارتاپ‌هایی مثل ما با تنوع مشکلات روبرو هستند و همانند سایر کسب و کارهای نوپا این مشکلات با یک نوع خاص روبرو نیست! از اشتباه اعلام کردن تعداد مسافر تا برگزار کردن مراسم و همین‌طور از جهت میزبان نیز تاخیر در تحویل اقامتگاه و خسارت به اقامتگاه که منجر به چالش می‌شود.

shab-4 بنیان‌گذار شب: اسنپ شدن در گردشگری فعلا در حد شوخی است!

آی‌تی‌رسان: آیا شما به عنوان مسئول این سایت، پایش مستمری بر روی کیفیت خدمات‌دهی روی اقامتگاه‌ها دارید؟ اگر مهمان یا میزبان بخواهند شما را دور بزنند، اصولا کاری می‌توانید بکنید؟

پیگیری مستمر از میزبان در تحویل به موقع و نظافت اقامتگاه (شستشو ملحفه‌ها و …) معمولا جزو پایش‌های اصلی ما محسوب می‌گردد. فعلا با توجه به کوچک بودن بازار آنلاین و عدم همکاری کامل میزبان‌ها تنها راه حل برای دور نزدن، قطع همکاری است که بعضا منجر به اصلاح میزبان و تبعیت از قوانین سایت می‌شود.

آی‌تی‌رسان: الکامپ ۹۷ پر از کسب و کارهای حوزه رزرو هتل و اقامتگاه بود و با یک سرچ ساده در گوگل هم این موضوع مشهود است، به نظر شما بازار اشباع نشده و یا در این حوزه زیاده‌روی نشده است؟

قبلا هم عرض کردم، آن موقع که ما فعالیت‌مان را آغاز کردیم، به این شکل کسی وارد این بازار نشده بود و تقریبا از اواسط سال ۱۳۹۶ که فضا بازتر شد و احتمالا رقبا نگرانی از مسدود شدن این کسب و کار را کنار گذاشتند، وارد شدند.البته حضور شرکت‌ها بسیار مفید خواهد بود چرا که فرهنگ‌سازی و افزایش درآمد میزبانان در گروه حضور هر چه بیشتر استارتاپ‌هاست.

اصولا مقایسه این کسب و کارها برای مقایسه با اسنپ و سایر تاکسی‌ها هنوز عجولانه است و جا برای حضور بیشتر شرکت‌ها وجود دارد. فضای آنلاین کشور برای حضور کسب و کارهای اینترنتی بکر است و اقتصاد با استفاده از این استارتاپ‌ها شکوفا خواهد شد و قطعا این یک بازی دو سر برد برای همه خواهد بود.

بازار بلیط هواپیما شاید اشباع شده باشد و من با شما موافقم ولی بازار رزرو هتل و اقامتگاه بسیار بزرگ است و بازار اینترنتی این کار بسیار کوچک بوده و جا برای کار زیاد است.

shab-2 بنیان‌گذار شب: اسنپ شدن در گردشگری فعلا در حد شوخی است!

آی‌تی‌رسان: نظر شما در رابطه با گردشگران خارجی و فعالیت بر روی این حوزه بکر چیست؟ به نظر شما نباید به این سمت حرکت کنیم و از درآمد ارزی این کار بهره‌مند شویم؟ 

قطعا همه نسبت به بازار گردشگران خارجی فکر می‌کنند ولی به نظر من ابتدا باید این بازار در داخل برای مسافران داخلی جا بیفتد. بعد از آن به طور جدی به فکر توریست خارجی بود که البته قطعا نیاز به حمایت سازمان گردشگری در این زمینه هست.

آی‌تی‌رسان: آیا تحریم‌ها تاثیری در این کار و ورود گردشگران خواهد داشت؟ آیا امکان بهره‌گیری مثبت از این تحریم‌ها هم هست؟

در این زمینه می‌توان به اسنپ اشاره کرد که با استفاده از تحریم‌ها و عدم امکان حضور اوبر در ایران توانست فعالیت کرده و کار خود را توسعه دهد. در حوزه فعالیت ما نیز سایت‌هایی مثل airbnb وجود دارند که با توجه به تحریم‌ها امکان حضور در کشورمان را ندارند. لازم به ذکر است این سایت در اکثر کشورها فعالیت می‌کند و قطعا در صورت عدم وجود تحریم‌ها به بازار ما نیز ورود می‌کرد.

نوشته بنیان‌گذار شب: اسنپ شدن در گردشگری فعلا در حد شوخی است! اولین بار در وب‌سایت فناوری پدیدار شد.

درباره ی 2po

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *