خانه / دنیای خودرو / بازگشت به اوج خودروسازی ایران؛ تولید خودرو در ایران بالاتر از بزرگان!
کاکوفایل

بازگشت به اوج خودروسازی ایران؛ تولید خودرو در ایران بالاتر از بزرگان!

به گزارش چرخان، در حالیکه هر ساله آمار تولیدات خودرو در کشورهای مختلف توسط سازمان بین‌المللی سازندگان وسایل نقلیه موتوری اعلام می‌شود، در جدیدترین گزارش این سازمان جهانی اعلام شد که ایران توانسته است با پیشرفت ۱۸ درصدی در تولید محصولات خود، به تولید یک و نیم میلیون خودرو در سال برسد که این تولیدات باعث شده است رتبه ایران بالاتر از کشورهایی بزرگ اروپایی و آمریکایی قرار بگیرد.

طبق آمار منتشر شده توسط این سازمان، خودروسازان ایرانی توانستند در سال ۲۰۱۷ با تولید این تعداد از خودرو رتبه ایران را که در چند سال گذشته به دلیل تحریم‌های همه جانبه دچار افت شده بود، ارتقا داده و رکورد خوبی را در تولید خودرو به جا بگذارند. رقم دقیق اعلام شده توسط سازمان بین‌المللی سازندگان وسایل نقلیه موتوری، یک میلیون و ۵۱۵ هزار و ۳۹۶ خودرو بوده است که روند رو به رشد تولید خودرو در کشورمان، نشان‌دهنده بهبود این رتبه در سال ۲۰۱۸ است که البته این مهم به شرطی روی خواهد داد که اتفاق عجیبی در مناسبات بین‌المللی کشور رخ ندهد.

از دیگر آمارهای منتشر شده توسط این سازمان تولید بیش از ۹۰ هزار خودروی تجاری است که به دیگر کشورهای دنیا صادر شده است و این نشان از پیشرفت صنعت خودروسازی کشور دارد. صنعت خودروسازی در ۱۰ سال اخیر به دلیل تحریم‌هایی که وجود داشت، ضربات سنگینی را تحمل کرده و با کاهش تولید در بعضی از سال‌ها تا چند صد هزار خودرو در یکسال، سال‌های بسیار سختی را پشت سر گذاشت.

جالب است بدانید که کشور ما در زمینه خودروسازی بالاتر از کشورهایی همچون ایتالیا، جمهوری چک، اندونزی، بلژیک، سوئد، پرتغال، استرالیا و اتریش قرار گرفته است که شاید بسیاری از مردم ما تصور دیگری از این کشورها داشتند. در حالیکه بسیاری از این کشورها بدون مشکلات تحریمی و با دسترسی کامل به تجهیزات روز دنیا به فعالیت اقتصادی و صنعتی خود ادامه می‌دهند، خودروسازان ایرانی به تمام محدودیت‌هایی که دارند، به تولید خودرو می‌پردازند.

از دیگر نکات موجود در این رده بندی، می‌توان به رتبه ۱۸ صنعت خودروسازی کشورمان در سال ۲۰۱۶ اشاره کرد که با تولید یک میلیون و ۱۶۰ هزار خودرو حائز این رتبه شده بود ولی در سال جدید، با افزایش حدود ۴۰۰ هزار دستگاه خودرو، ارتقا دو رتبه‌ای را تجربه نموده است.

البته رتبه کشورمان در زمینه تولید خودروهای تجاری در سال ۲۰۱۷ عدد ۱۹ بوده است و در بین تولیدکنندگان خودروهای سواری حائز رتبه ۱۲ شده است که یک رتبه بی‌نظیر در دهه اخیر بوده است.

از دیگر نکات موجود در این گزارش سازمان بین‌المللی سازندگان وسایل نقلیه موتوری حضور کشور چین در ابتدای این لیست است که با تولید بیش از ۲۹ میلیون دستگاه خودرو در رتبه اول قرار گرفته است. فاصله چین با کشور دوم که آمریکاست نشان می‌دهد تا چند سال آتی نیز کشور چین سردمدار این لیست خواهد بود و فاصله ۱۸ میلیون عددی آن با آمریکا جبران‌شدنی نیست.

خودروسازان ایران‌خودرو و سایپا شرکت برتر استانداردهای 85 گانه خودروهای داخلی

رتبه سوم این لیست نیز متعلق به کشور ژاپن است که با بیش از ۹ میلیون تولید خودرو توانسته است پس از آمریکا قرار گرفته و با توجه به فاصله این کشور با کشور چهارم یعنی آلمان، به نظر می‌رسد سه کشور ابتدایی این لیست، تافته جدابافته هستند که رسیدن به آنها امکان‌پذیر نخواهد بود.

از دیگر موارد قابل ذکر در این گزارش، رشد ۹۰ درصدی فنلاند در تولید خودرو است که از این نظر این کشور را در صدر لیست قرار داده است. کل خودروهای تولید شده در جهان، در حدود ۹۷ میلیون خودرو بوده است که سهم کشور ما از این رقم چیزی در حدود ۱.۵ درصدی است. همچنین تولید خودرو در دنیا با رشد حدود ۳ درصدی همراه بوده است که از تقاضای خوب آن در بازارها خبر می‌دهند.

رتبه شرکتهای خودرو سازی ایران و دنیا

 

نوشته بازگشت به اوج خودروسازی ایران؛ تولید خودرو در ایران بالاتر از بزرگان! اولین بار در چرخان پدیدار شد.

درباره ی 2po

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *