خانه / دنیای خودرو / اولین تجربه رانندگی با بورگوارد BX7 در ایران
کاکوفایل

اولین تجربه رانندگی با بورگوارد BX7 در ایران

اولین تجربه رانندگی با بورگوارد BX7 در ایران
صبح امروز شرایطی فراهم شد تا با آغاز فروش اولین محصول بورگوارد در ایران، تجربه رانندگی را با BX7 در خیابان ها و اتوبان های غرب تهران داشته باشیم.

این خودرو به عنوان یک کراس اوور آلمانی به بازار ایران آمده است که در خط تولید چین این نشان تجاری تولید می شود و به بازار کشور می آید. همین مسئله دوباره مناقشه اصالت خودرو را به میان کشیده و افراد مختلف نظرهای گوناگونی دارند. بسیاری معتقد هستند که نشان بورگوارد به عنوان یک خودروساز آلمانی دیگر به چینی ها واگذار شده و ماجرای ام جی برای آن رخ داده است. اما برخی دیگر به مدارک رسمی بورگوارد و همچنین سبک برخورد دولت چین با این برند اشاره می کنند. در حال حاضر نهادهای دولتی و اقتصادی چین، نشان ام جی را به عنوان یک خودروساز انگلیسی که تمام امتیاز آن به چین واگذار شده است می شناسد و برای همین چند سالی است که ام جی را به عنوان یک نشان کاملا چینی معرفی می کنند. اما رفتار دولت چین در بحث های اصالت برند و دریافت مالیات های مختلف با بورگوارد نشان می دهد که این خودروساز آلمانی به عنوان یک برند چینی در آن کشور شناخته نمی شود و بر مبنا قوانین سایر نشان های تجاری که در چین خط تولید دارند و اصالت چینی ندارند، با بورگوارد برخورد می شود. اما در نهایت فردی که می خواهد این خودرو را بخرد، می تواند به هیچ کدام از این صحبت ها اهمیتی ندهد و با یک بار تجربه رانندگی و کمی نگاه فنی، اطلاعات کافی را در خصوص محصولات بورگوارد به دست آورد.

در BX7 چه امکاناتی دیده می شود؟
واقعیت این است که بورگوارد می خواهد به واسطه برخی امکانات بیشتر در رده قیمتی خود، جذب مشتری بالایی داشته باشد و برای همین در BX7 هم میبینیم که امکانات خوبی وجود دارد. سقف پانارومیک، تودوزی چرم، نمایشگر بزرگ افقی وسط، صندلی های جلو برقی با گرمکن سه حالته، گرمکن صندلی های عقب، حافظه تنظیمات راننده، ۷ صندلی، سیستم تهویه دوکاناله در جلو، پنل تنظیم دما و فشار باد در ردیف دوم، استارت دکمه ای، سنسور نور، دوربین ۳۶۰ درجه، رادار نقطه کور، موس وسط، قابلیت اتصال مستقیم گوشی های اندروید و آیفون، قابلیت نصب برنامه بر روی خودرو، قابلیت کنترل امکانات خودرو از روی گوشی تلفن همراه، ترمز پارک برقی، اتوهلد، سیستم کنترل حرکت در سراشیبی و… جز امکانات بورگوارد BX7 هستند. واضح است در این رده قیمتی امکاناتی که در این خودرو دیده می شود، تا حد زیادی از سایر رقبای کره ای و ژاپنی نیز کاربردی تر است. از نگاه برخی این امکانات می توانست کامل تر باشد و برای بسیاری افراد وجود امکاناتی نظیر رادار خطی، سیستم پیشگیری تصادف، سردکن صندلی ها و… اهمیت بیشتری دارد. اما در مجموع می توان گفت که در بحث امکانات رفاهی و کاربردی بودن آن ها، بورگوارد یک قدم از سایر رقبا جلوتر است.

اولین تجربه رانندگی با بورگوارد BX7 در ایران
اولین تجربه رانندگی با بورگوارد BX7 در ایران
اولین تجربه رانندگی با بورگوارد BX7 در ایران
اولین تجربه رانندگی با بورگوارد BX7 در ایران
اولین تجربه رانندگی با بورگوارد BX7 در ایران
اولین تجربه رانندگی با بورگوارد BX7 در ایران
اولین تجربه رانندگی با بورگوارد BX7 در ایران
اولین تجربه رانندگی با بورگوارد BX7 در ایران
اولین تجربه رانندگی با بورگوارد BX7 در ایران
اولین تجربه رانندگی با بورگوارد BX7 در ایران
اولین تجربه رانندگی با بورگوارد BX7 در ایران
اولین تجربه رانندگی با بورگوارد BX7 در ایران
اولین تجربه رانندگی با بورگوارد BX7 در ایران
اولین تجربه رانندگی با بورگوارد BX7 در ایران
اولین تجربه رانندگی با بورگوارد BX7 در ایران


کیفیت BX7 را می توان به آلمانی ها نسبت داد؟

در یک کلام، خودتان بررسی کنید… مسئله کیفیت از نگاه فنی و از نگاه عمومی کاملا متفاوت است. بسیاری فکر می کنند که اگر فلان قطعه خودرو از متریال نرم درست شده باشد بسیار با کیفیت است. اما نگاه فنی می گوید که ببین چگونه برش های قطعه خودرو است و تا چه حد ظرافت ساخت در آن به کار رفته است.
اگر افکار عمومی را در خصوص کیفیت بورگوارد BX7 لحاظ کنیم و معیارهای آن ها را بسنجیم، بدیهی است که نتیجه بدی به دست نمی آید. کیفیت چرم ها و دوخت آن ها مناسب است. جنس داشبورد حس خوبی را به افراد می دهد. دکمه های خودرو نرم جابجا می شوند. درب خودرو به اصطلاح خوش صدا باز و بسته می شود. کیفیت رنگ هم مناسب است. وقتی کاپوت خودرو را هم بالا می زنید، چیزی مشخص نیست که از نگاه بسیاری از افراد جذاب و نمادی از کیفیت است.
اما شاید نگاه تخصصی بتواند ماهیت اصالت این خودرو را بیشتر نشان دهد. کاملا درست است که بگوییم، کیفیت چرم صندلی ها و رودری، جنس داشبورد، نصب قطعات تزییناتی داخلی، مونتاژ دقیق قطعات خودرو، کیفیت خوب رنگ و… در بورگوارد BX7 مشهود است. اما آن چیز که داستان را تخصصی تر می کند، نگاه به ظرافت قالب گیری قطعات خودرو است. به عنوان مثال قالب رودری های خودرو در کنار متریال خوب، با دقت طراحی شده است و خبری از قطعات زائد در آن نیست. وقتی کاور موتور را کنار می زنید، دسته موتورها، سیستم ها، اتصالات با دقت خوب و کیفیت مناسبی ساخته شده اند و پلیسه اضافه در آن دیده نمی شود. این مسئله نمادی از کیفیت قابل قبول بورگوارد در برخورد اول است و حال در مراحل تست های مختلف و فشار باید کیفیت و عملکرد آن ها را تشخیص داد. اما آن چیز که کاملا قابل تحقیق است، قطعات استفاده شده و تامین کنندگان این خودرو در ساخت آن است. آیسین ژاپن که در قطعات فنی این خودرو نقش دارد به صورت مستقیم در پروژه حاضر شده و خبری از نماینده چین و گیربکس های نسخه بازار چین این کمپانی در BX7 نیست. همچنین برخی قطعات الکتریکی و دکمه های عملگر برقی این خودرو توسط همان قطعه سازانی تامین می شود که برای سایر نشان های آلمانی، قطعه تولید می کنند. طراحی دسته راهنما، برف پاککن، غربیلک فرمان، دکمه های روی فرمان و… این واقعیت را علنی می کند.

تجربه رانندگی با بورگوارد BX7
اولین تجربه رانندگی با بورگوارد BX7 برای ما، همراه شد با یکی از روزهای بارانی تهران. واقعیت آن است که همیشه در جمع های خودمانی یک نکته را مدنظر قرار می دهیم. آن نکته این است که آیا وقتی پشت فرمان خودرویی جدید می نشینیم، با آن غریبه هستیم یا نه؟ واقعیت این است که بورگوارد BX7 جز آن دسته از خودروهاست که کمتر کسی با آن حس غریبگی می کند و در کمتر از چند دقیقه می توان بر تمام خودرو مسلط شد. وقتی استارت خودرو را می زنید، بدون لرزش BX7 روشن می شود. همچنین وقتی به صورت درجا از کولر خودرو استفاده کردیم، لرزش اضافه به کابین وارد نشد و همچنین افت دور موتور در خودرو مشهود نبود. حالت تغییر وضعیت دسته دنده BX7 را نمی توان به هیچ وجه به چینی ها نسبت داد و واقعیت آن است که یک پله از کره ای ها هم بالاتر است. نرمی و اِلمان های لذتبخش رانندگی در همین مسئله ساده، در بورگوارد BX7 نمایان است. وقتی ترمز پارک برقی را هم رها کردیم، بدون هیچ صدا مزاحمی این اتفاق افتاد. واقعیت آن است که در اکثر خودروهای کره ای و حتی برخی فرانسوی ها، ترمز پارک برقی با صداهای رایجی عمل می کند که اصلا ایرادی ندارد. ولی دقت عملکرد این مکانیزم و همچنین عایق بندی اتاق باعث شده تا فعال و غیر فعال بودن ترمز پارک بدون سر و صدا اضافه باشد. وقتی هم که رانندگی را در حالت D و در خیابان های تهران آغاز کردیم، کمترین میزان صدای ممکن از سطح جاده به خودرو منتقل می شد و اولین صوت های موتور از دور بیش از ۲۸۰۰rpm شنیده می شود که خود نکته ای جالب است و سبک اروپایی و آلمانی را در عایق بندی BX7 نشان می دهد.
همیشه در تست های خود به این نکته اشاره می کنیم که هماهنگی موتور توربو با گیربکس اتوماتیک امری واجب است و برخی کمپانی های به نام هم در این مسئله ضعف دارند. ولی واقعیت آن است که این اتفاق در بورگوارد BX7 به درستی رخ داده است. بسیار سخت است که به خواهیم نقطه طلاقی هماهنگی موتور و گیربکس شش سرعته اتوماتیک Aisin این کراس اوور را پیدا کنید. اما در نظر داشته باشید که به خاطر کنترل استهلاک منطقی موتور و گیربکس، سبک برنامه ریزی کامپیوترهای خودرو به شکلی است که نمی گذارد دور موتور را بیش از ۵۸۵۰rpm در اکثر مواقع پر کنید و همچنین معکوس دادن به خودرو همیشه زمانی رخ می دهد که نخواهد فشار مضاعف را به پیشرانه وارد کند. این اتفاق از نظر بسیاری خوب است و باعث می شود تا رانندگی راحتتری را داشته باشند. اما از نظر برخی دیگر که به دنبال رانندگی اسپرت هستند، این اتفاق اصلا جذاب و خوشایند نیست. ولی باید گفت که بورگوارد BX7 شتاب اولیه و ثانویه خوبی را به شما تحویل می دهد. این کراس اوور در شرایط هوای بارانی و جاده خیس با ESP روشن و همچنین حالت رانندگی اسپورت در شیوه شتاب گیری نقطه به نقطه ماهواره ای توانست تا در ۸٫۱ ثانیه از صفر به ۱۰۰ کیلومتر بر ساعت برسد. شتاب ثانویه خودرو هم آن موقع احساس می شود که گیربگس در رانندگی آرام و با سرعت حدود ۱۱۰ کیلومتر بر ساعت دنده ۶ را انتخاب کرده و با دور موتور پایین کار می کند و ناگهان شما با فشار به روی پدال گاز می توانید معکوس دقیقی را به دنده ۳ بدهید تا سرعت ۱۵۰ کیلومتر بر ساعت را با همین دنده ادامه دهید. وجود مبدل گشتاوری در خودرو باعث می شود تا در کسری از ثانیه گشتاور ۳۰۰ نیوتون متری به همراه ضریب به چرخ های جلو و عقب خودرو وارد شود و گاهی شما از طریق سامانه تورک کانورتر، طبق اطلاعات تئوری بیش از ۳۸۰ نیوتون متر گشتاور را بر سر چرخ ها داشته باشید.
فرمان خودرو در سرعت های مختلف خوب عمل می کند. نباید از سبک فرمان BX7 توقع سایر خودروها را داشته باشید. واقعیت این است که تا حدی فرمان این کراس اوور از سایر خودروها سفتتر است و این مسئله برای برخی بهتر و برای برخی نقطه ضعف به حساب می آید. اما ترکیب یک فرمان سفت در کنار i-AWD خودرو باعث شده تا BX7 هندلینگ و پایداری خوبی را بر روی جاده داشته باشد. وقتی خروجی و ورودی های اتوبان را با سرعت ۸۰ کیلومتر بر ساعت آن هم در شرایط سطح خیس طی می کردیم، خودرو بدون هرزگردی، کم فرمانی و بیش فرمانی و وارد عمل شدن سامانه کنترل پایداری به مسیر خود ادامه می داد. از طرفی در کنار نرمی قابل قبول BX7، شاهد هستیم که حرکت عرضی این خودرو تا مناسب است. اگر بخواهیم حرکات عرضی این کراس اوور را با مثال توضیح دهیم، باید بگوییم که وضعیت بهتری از رنو کولئوس، نیسان ایکس تریل، میتسوبشی اوتلندر دارد و اما میزان این حرکات عرضی از فولکس واگن تیگوان بیشتر است. در نهایت می توان گفت که حرکات عرضی BX7 شباهت زیادی به خودرویی چون هیوندای توسان TL یا میتسوبیشی ASX دارد. در مسیر رانندگی خود گاهی توانستیم سرعت بیش از ۱۸۰ کیلومتر بر ساعت را به صورت لحظه ای تجربه کنیم. در این سرعت بهتر است که زیاد با فرمان این کراس اوور بازی نکنید تا کنترل خودرو بیشتر در دستتان باشد. اما اگر نیاز داشتید که بر سر ترمز بکوبید، قطعا شاهد آن خواهید بود که استرس خاصی به شما منتقل نمی شود و خودرو بدون حرکت نواسانی فرمان و بدنه سرعت خود را کم می کند. در خصوص عملکرد سیستم های الکتریکی هم باید گفت که تا حد قابل قبولی BX7 می تواند سربلند ظاهر شود. سنسور نور خودرو خوب کار می کند و رادار خطی عملکرد کم خطایی دارد. دوربین ۳۶۰ درجه و سنسورهای پارک بدون تاخیر قابل لمس کار می کنند. البته شاید از نظر برخی، جا داشت تا کیفیت دوربین های خودرو بیشتر از شرایط فعلی باشد. همچنین از نظر ما شاید بهتر بود که دکمه های حافظه صندلی بر روی درب راننده نصب می شد و در کنار ستون پایینی صندلی نبود. زیرا دسترسی به این دکمه ها آنچنان آسان نیست.
در نهایت می توان گفت در تست اولیه ما، بورگوارد BX7 شباهت خود را به خودروهای اروپایی نشان داد و حداقل برای ما، ذهنیت چینی بودن را به طور کامل از بین برد. البته باید صبر کرد و دید که در آینده در بحث استهلاک این کراس اوور چگونه ظاهر می شود. عملکرد دقیق گیربکس و موتور، ترمزهای خوب، هندلینگ قابل قبول و همچنین حس راحتی در این خودرو از ویژگی هایی است که می توانیم به آن اشاره کنیم. وقتی داخل BX7 می نشینید امکان آن کم است که دکمه و یا آپشنی را گم کنید. زیرا شکل طراحی کابین خودرو در کنار به روز بودن و جذاب ظاهر شدن، حس رفاقتمندانه را به مشتری می دهد و به راحتی می توانید تنظیمات لازم را انجام دهید.

و اما نتیجه گیری…
با اینکه بورگوارد BX7 در اولین تجربه رانندگی توانست نظر ما را جلب کند، اما تک تک شما مخاطبان حق دارید که این نکات را باور نکنید و نگاهی جانب دارانه به این متن داشته باشید. حق دارید که برایتان سوال باشد چرا نباید به سراغ کراس اوور ژاپنی چون نیسان ایکس تریل ۲۰۱۷ رفت و بورگوارد تازه وارد به بازار را خرید. چون جو امروز بازار ایران این است که هر خودروی مونتاژ چین قابل اعتماد نیست و فقط می گوییم که فلان خودرو یا همین بورگوارد چینی است و هیچ موقع اصول این کمپانی را برانداز نمی کنیم. از نگاهی افرادی که این خودرو را به عنوان یک کراس اوور اروپایی و آلمانی می پسندند، هر وقت که عموم مردم به برخی خودروهای DS، هوندا، شورولت، مزدا و… اصالت چینی را اعطا کردند و هر زمانی در دنیا جا افتاد که خودرویی چون لندروور دیسکاوری اسپورت خودرویی هندی، برزیلی و حتی چینی است و یا حتی افرادی قبول کردند که پژو ۲۰۰۸ و سیتروئن C3 محصولات ملی ایران به حساب می آید، آن موقع به قطعیت می توان گفت که بورگوارد هم چینی است. اما اگر آن روز هم فرا برسد و بگوییم که محصولات بورگوارد، تماما چینی به حساب می آیند، باید از کشور چین و دولتمردان آن تقدیر کرد که توانسته اند با ایجاد بستر مناسب، خودرویی را در کشور خود بسازند که بدون هیچ جانبداری می تواند بسیاری از رقبای کره ای و ژاپنی را کنار بگذارد و آنقدر چینی ها ماخوذ به حیا شده اند که برای جلوگیری از ریا، خودرویی با این سطح فناوری را با نشان اصیل آلمانی به بازار جهانی عرضه می کنند.
شما زمانی می توانید مطالب فوق را باور کنید که برای یکبار پشت فرمان BX7 بنشینید و با داشتن تجربه خودروهای دیگر آن را برانداز کنید. برای همین هیچ توقعی وجود ندارد که مخاطبان بعد از خواندن این متن، افکاری متضاد با واقعیت را تجسم کنند. منطق بازارسنجی می گوید بعد از آغاز سال جدید دیگر خودروهای کراس اوور مدل ۲۰۱۷ در بازار وجود ندارند که با اصالت ژاپنی و کره ای قیمت کمتر از ۳۰۰ میلیون تومان را داشته باشند. صحبت هایی که از گوشه و کنار شنیده می شود، نشان از این دارد که در آینده نزدیک ایکس تریل ۲۰۱۸ با امکانات بیشتر قیمتی حدود ۳۲۰ میلیون تومان را به خود اختصاص می دهد. در این شرایط بورگوارد BX7 به عنوان خودرویی ۲۲۴ اسب بخاری و چالاک، با ابعاد بزرگتر و امکانات کاربردی تر در رده کمتر از ۳۰۰ میلیون تومان با مدل ۲۰۱۸ باقی می ماند با خودروهای یک کلاس کوچکتر خود رقابت می کند که به مراتب از نظر قابلیت های فنی در سطح پایین تری قرار می گیرند.
از شما مخاطبان می خواهیم که پس از رانندگی با این کراس اوور مطلب ما را تایید و یا رد کنید. قطعا هر فرد نگاه مختلفی را نسبت به یک خودرو دارد. شاید در آینده با انجام یک تست طولانی مدت از بورگوارد BX7 نکات جدیدی برای ما نمایان شود و شاید مجبور شوید تا بخشی از این محتوا را تغییر دهیم. ولی آنچه که امروز در تست رانندگی با BX7 برای ما مشهود بود، نکاتی است که در فوق به آن اشاره شده است.

اولین تجربه رانندگی با بورگوارد BX7 در ایران
اولین تجربه رانندگی با بورگوارد BX7 در ایران
اولین تجربه رانندگی با بورگوارد BX7 در ایران
اولین تجربه رانندگی با بورگوارد BX7 در ایران
اولین تجربه رانندگی با بورگوارد BX7 در ایران
اولین تجربه رانندگی با بورگوارد BX7 در ایران
اولین تجربه رانندگی با بورگوارد BX7 در ایران

حسین دلاور- گروه مستند اسب بخار

درباره ی 2po

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *