خانه / تکنولوژی / اولین آینه‌ برای ساخت بزرگ‌ترین تلسکوپ جهان آماده شد!
کاکوفایل

اولین آینه‌ برای ساخت بزرگ‌ترین تلسکوپ جهان آماده شد!

نام ELT به معنای تلسکوپ بیش‌ از حد بزرگ برای عظیم‌ترین تلسکوپ جهان کاملا برازنده است. کار ساخت این تلسکوپ عظیم در سال ۲۰۱۴ آغاز شده و طبق برنامه قرار است در سال ۲۰۲۴ به بهره‌برداری برسد.

آینه اصلی این تلسکوپ بیش از ۳۹ متر قطر و نیم متر ضخامت دارد و از ۷۹۸ قطعه آینه شش ضلعی جداگانه تشکیل شده است و کار تولید اولین قطعه آن انجام گرفته است. کار تولید آینه‌های این تلسکوپ به شرکت آلمانی Schott محول شده است که پیش‌تر آینه‌های تلسکوپ بزرگ Keck را ساخته بودند. شرکت شووت در نهایت باید ۹۳۱ قطعه آینه تولید کند که ۱۳۳ قطعه آن به عنوان قطعات یدکی مورد استفاده قرار خواهند گرفت.

تلسکوپ

برای ساخت این آینه‌ها، شیشه را با حرارت ۱۴۰۰ درجه سانتیگراد به حالت مایع در می‌آورند و در قالب‌ها می‌ریزند و به مدت چند هفته در قالب باقی خواهند ماند تا آرام آرام سرد و سخت شوند. بعد از آنکه کاملا سخت شد، سطح آینه را به اندازه ۱۵ میلیونیوم سانتیمتر جلا می‌دهند تا یکی از مسطح‌ترین سطوح موجود در دنیا بدست آید.

شش قطعه اول که تولید شد برای انجام فرایند کالیبره کردن و بهینه سازی مورد استفاده قرار می‌گیرند تا آینه‌های بعدی بهتر و دقیق‌تر تولید شوند. در بهترین شرایط کاری، شرکت شووت قادر است هر روز یک قطعه از این آینه‌ها را تولید نماید.

در نهایت قرار است عظیم‌ترین تلسکوپ جهان در بیابان‌ آتاکاما در شمال کشور شیلی که یکی از بهترین مکان‌های کره زمین برای رصد آسمان است، نصب شود.

نوشته اولین آینه‌ برای ساخت بزرگ‌ترین تلسکوپ جهان آماده شد! اولین بار در پدیدار شد.

درباره ی 2po

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *