خانه / تکنولوژی / انتخاب دو پیام‌ رسان سروش و گپ به عنوان منتخب از بین پنج پیام‌ رسان بومی
کاکوفایل

انتخاب دو پیام‌ رسان سروش و گپ به عنوان منتخب از بین پنج پیام‌ رسان بومی

سید ابوالحسن فیروزآبادی دبیر شورای عالی فضای مجازی در حاشیه نشست خبری همایش رسانه‌های نوین و شکل‌دهی نهادهای اجتماعی در جمع خبرنگاران درباره انتخاب دو پیام‌ رسان سروش و گپ به عنوان منتخب از بین پنج پیام‌ رسان بومی اظهار داشت: برای حمایت از پیام‌رسان‌های داخلی تعرفه را کاهش دادیم فضای دیتاسنتری اینترنت رایگان و ۵ میلیارد تومان تسهیلات به همه اختصاص پیدا کرد که بسته به نیاز از آن استفاده کردند، اما در عمل از ۵ یا ۷ پیام‌رسان که به صورت مستقیم و غیرمستقیم تایید کرده بودیم، همه نمی‌توانستند تمام بازار را در اختیار بگیرند و دو یا سه پیام‌رسان موفق‌تر می‌‌شوند و بقیه کنار می‌رفتند.

مدتی هست که شاهد افت سرعت و قطع شدن فیلترشکن ها هستیم. گفته می شود استراتژی این بود که پیام رسان بومی در بخش‌های مختلفی فعالیت کنند که این روش را انتخاب نکردند و استراتژی دیگر ادغام پیام‌رسان‌ها در یکدیگر بود که در این مورد نیز توافق نکردند و در عمل به دلایل زیادی شاهدیم که پیام رسان بومی نتوانستند به خوبی عمل کنند.

فیروزآبادی با اشاره به اینکه کلاینت‌های فارسی به صورت موقت برای دوره کوچ ۴۲ میلیون کاربر ایرانی از تلگرام فعالیت کردند گفت: با توجه به تفاوت‌های کلاینت‌های فارسی از لحاظ سخت‌افزاری و نرم‌افزاری ویژگی‌های بهتری داشتند شامل هات‌گرام و طلاگرام اجازه گرفتند که تا شهریور فعالیت کنند و به دلیل تحریم‌ها تا آخر آذر فرصت آنها تمدید شد.

وی در پاسخ به این سوال که در حال حاضر وضعیت استقلال آنها از تلگرام چه پیشرفتی داشته گفت: گزارشی که دریافت کرده‌ایم این است که به صورت آزمایشگاهی مدعی استقلال هستند که البته برای پیاده‌سازی نیاز به دیتاسنترهای خاصی دارند و وزارت ارتباطات در این باره مناقصه اعلام کرده و سخت‌افزار لازم را فراهم کند.

اگر هات‌ گرام و تلگرام طلایی تا پایان آذر به استقلال نرسند، فیلتر می‌شوند؟

وی در پاسخ به این سوال که آیا اگر هات‌ گرام و تلگرام طلایی تا پایان آذر به استقلال نرسند، فیلتر می‌شوند، گفت: تصمیم‌گیری در این حوزه به عهده نهاد قضایی است و به عهده مرکز ملی فضای مجازی نیست، البته نهاد قضایی در این باره نظر مرکز را می‌پرسد.

وی در پاسخ به سوال درباره اینکه مهلت هات‌گرام و تلگرام طلایی تا پایان آذر اعلام شده بود اما پس از آ‌ن اخباری درباره تمدید مهلت فعالیت این دو پیام‌رسان تا پایان سال منتشر شد گفت: آن اخبار شایعه بود و از طرف ما اعلام نشده است و این موضوع فعلا شایعه است.

اعلام سروش و گپ به عنوان پیام‌ رسان‌های موفق‌تر

دبیر شورای عالی فضای مجازی در پاسخ به سوال دیگر درباره اینکه طبق اخبار اعلام شده پس از اعلام سروش و گپ به عنوان پیام‌ رسان‌های موفق‌تر اعلام شده که حمایت از دیگر پیام‌رسان ها لغو می‌شود گفت: حمایت‌ها قطع نشده آنها در دیتاسنترها همچنان مستقرند و تعرفه نیز نیم‌بها محاسبه می‌‌شود و امکانات قبلی همچنان به آنها تخصیص داده می‌شود، اما از این دو پیام رسان قرار است، حمایت بیشتری شود و امکانات سخت‌افزاری بیشتری شامل دیتاسنتر مخصوص در حوالی تهران و تمرکز سیستم‌ها در آن دیتاسنترها داده شود.

وی در پاسخ به این سوال که آیا حمایت‌ها از پیام‌ رسان‌های داخلی را خوب ارزیابی می‌کنید، گفت: باید شرایط کشور را نیز در نظر داشت معتقدیم پیام‌رسان‌ها را باید تا جایی حمایت کرد که مثل صنعت خودرو نشوند که ۴۰ سال حمایت شدند و اکنون وضعیت‌شان این است، معتقدیم حمایت باید معنی‌دار، مدت‌دار و دارای افق روشن باشد و از یک تاریخی به بعد نیاز به حمایت نداشته باشند و حتی بتوانند هزینه صرف شده را به خزانه ملی برگردانند زیرا در واقع این حمایت‌ها از بودجه عمومی صرف می‌شود و باید برگردد. امیدواریم دچار مشکلاتی که در سایر صنعت‌ها شدیم در حوزه پیام‌رسان‌ها نشویم.

وی گفت: مجموعه کارهایی که در یک و نیم سال اخیر صورت گرفت شاید باعث ناراحتی‌ برخی‌ها شده باشد، اما در مجموع روند مثبتی را در حوزه سخت‌افزار و نرم‌افزار را شاهد بوده‌ا یم و دیدیم که مردم یاد گرفتند از پلت‌فرم ایرانی استفاده کنند و اگر در نهایت هات گرام و طلاگرامی مثل سروش و گپ موفق داشته باشیم اقدام مثبتی است و به همین علت، یک مرتبه شاهد رشته استفاده مردم از پیام‌رسان‌های داخلی بودیم.

نظر شما چیست؟

نوشته انتخاب دو پیام‌ رسان سروش و گپ به عنوان منتخب از بین پنج پیام‌ رسان بومی اولین بار در ترنجی پدیدار شد.

درباره ی 2po

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *