خانه / تکنولوژی / اسنپدراگون ۸۵۵ با معماری ۷ نانومتری رسما معرفی شد
کاکوفایل

اسنپدراگون ۸۵۵ با معماری ۷ نانومتری رسما معرفی شد

بامداد دیروز بود که در ترنجی خواندیم نام چیپست پرچمدار جدید کوالکام را به جای اسنپدراگون ۸۱۵۰ که کدنام داخلی این چیپست بود، همان اسنپدراگون ۸۵۵ مورد انتظار انتخاب کرده اند. از آنجا که کنفرانس کوالکام در جزایر هاوایی از دیروز آغاز شده بود برخی حدس میزدند اسنپدراگون ۸۵۵ در روز اول رونمایی شود، تاریخ معرفی رسمی آن ۱۳ آذر عنوان شد اما با یک‌ روز تاخیر بالاخره  امروز ۱۴ آذر اسنپدراگون ۸۵۵ با معماری ۷ نانومتری رسما معرفی شد. در ادامه با ترنجی همراه باشید.

اسنپدراگون ۸۵۵

اسنپدراگون ۸۵۵

همانطور که دیروز در ترنجی خواندیم کوالکام اسنپدراگون ۸۵۵ را به عنوان «اولین پلتفرم تجاری برای موبایل های با پشتیبانی از شبکه ۵G چندگیگابیتی» معرفی شد. همچنین واحد پردازش عصبی یا NPU که برای پردازش های هوش مصنوعی بهتر ارایه می شود در این SoC پرچمدار کوالکام نیز حضور خواهد داشت. این سه برابر عملکرد بهتر در زمینه پردازش هوش مصنوعی را ارایه خواهد کرد. پیش از این نیز در ترنجی دیدیم که بنچمارک هوش مصنوعی اسنپدراگون ۸۱۵۰ (اسنپدراگون ۸۵۵) و مدیاتک هلیو پی ۸۰ بسیار بهتر از کایرین ۹۸۰ است. در حقیقت در پردازش هوش مصنوعی اسنپدراگون ۸۵۵ با NPU خود تا ۳ برابر سریع تر از اسنپدراگون ۸۴۵ است.

پردازش هوش مصنوعی اسنپدراگون ۸۵۵ با NPU خود تا ۳ برابر سریع تر از اسنپدراگون ۸۴۵ است

پیش از این در چیپست های کوالکام ویژگی مخصوص بازی وجود نداشت اما این بار ویژگی تحت عنوان Snapdragon Elite Gaming برای اسنپدراگون ۸۵۵ به گوش می رسد. همچنین واحد پردازش گرافیکی این چیپست برای بازی های واقعیت افزوده بهینه شده است.

همچنین پردازش ویژه ای به نام computational photography وجود دارد تا بتواند ویژگی عکاسی شبیه Night Side پیکسل روی موبایل های بیشتری قرار بگیرد.

قبلا مشخصات چیپست اسنپدراگون ۸۵۵ (Snapdragon 855) لو رفته که ۳ کلاستر ۱+۳+۴ هسته ای را تایید کرده بود و حالا به نظر می رسد که آن شایعه صحیح است.

همانطور که انتظار داشتیم، اسنپدراگون ۸۵۵ با معماری ۷ نانومتری TSMC ارایه خواهد شد. پشتیبانی از شبکه ۵G در این چیپست پرچمدار ۲۰۱۹ کوالکام با مودم اسنپدراگون X50 صورت می پذیرد که البته در حالت پیش فرض مودم اسنپدراگون X24 با آن ارایه می شود.

حسگر اثرانگشت اولتراسونیک کوالکام با نام Qualcomm 3D Sonic

همچنین کوالکام از حسگر اثرانگشت اولتراسونیک خود با نام Qualcomm 3D Sonic رونمایی کرده که اثرانگشت شما را در صورت کثیف یا خیس بودن هم شناسایی می‌کند.

همچنین واحد پردازش بصری (Vision Processor) اسنپدراگون ۸۵۵ می تواند فیلم برداری ۴K به نرخ ۶۰ فریم بر ثانیه HDR را با ۲۵ درصد مصرف انرژی کمتر انجام دهد. همچنین به دلیل پردازش اطلاعات عمق تصویر به نرخ ۶۰ فریم بر ثانیه برای موارد AR نیز عملکرد بهتری دارد.

نظر شما درباره کوالکام اسنپدراگون ۸۵۵ چیست؟

درباره ی 2po

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *