خانه / دنیای خودرو / استانداردهای خودرویی از نگاه سازمان ملی استاندارد
کاکوفایل

استانداردهای خودرویی از نگاه سازمان ملی استاندارد

فضای غیرشفاف خودروسازی ایران
پیمان پیرایش، مدیرکل نظارت بر اجرای استاندارد صنایع فلزی سازمان ملی استاندارد ایران درباره استانداردهای خودرویی اعلام کرد: استاندارد به خودرو به‌عنوان یک مجموعه واحد می‌نگرد و قطعات، سیستم‌ها و مجموعه‌های فنی مجزای مهم و همچنین عملکردهای آنها را در قالب یک مجموعه همگن مورد بررسی قرار می‌دهد.
به گزارش دنیای اقتصاد،این استانداردها به‌عنوان استانداردهای جداگانه تایید نوع خودرو مطرح بوده و تعداد آنها براساس شرایط مختلف می‌تواند تغییر پیدا کند. وی با اشاره به الزامی شدن اجرای تمامی استانداردهای جداگانه اجباری ایمنی عملکردی تایید نوع خودرو از سال ۱۳۸۴ و همچنین پیرو اجرای قانون ارتقای کیفی تولید خودرو و سایر تولیدات صنعتی داخلی اظهار کرد: در حال حاضر همه تولیدکنندگان خودرو برای اخذ تاییدیه از این سازمان، باید همه ضوابط و الزامات استانداردهای جداگانه مذکور که مستند به الزامات و قوانین ( دایرکتیوها) اتحادیه اروپا است را رعایت کنند.
مدیرکل نظارت بر اجرای استاندارد صنایع فلزی در همین زمینه ادامه داد: دسته دوم استانداردهای خودرویی به بررسی مشخصات و الزامات تک تک قطعات و مجموعه‌های خودرو از جمله فیلتر هوا و روغن، رادیاتور و سیبک به‌صورت مجزا می‌پردازد و عملکرد آنها را مورد بررسی قرار می‌دهد.پیرایش گفت: این دسته استانداردهای خودرویی براساس میزان اهمیت و کاربرد قطعات مختلف، حدود ۴۰‌عنوان استاندارد را شامل می‌شود که در شورای‌عالی استاندارد تصویب و در مراکز تولیدی و مبادی گمرکی به مورد اجرا گذاشته شده است. سایر قطعات خودرو باید براساس استانداردهای کارخانه‌ای یا الزامات کیفی هر خودروساز، به‌صورت مجزا و توسط خود تولیدکننده خودرو مورد بررسی قرار گیرد.

درباره ی 2po

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *