خانه / دنیای خودرو / ارزش واقعی نیسان مورانو در ایران چقدر است؟
کاکوفایل

ارزش واقعی نیسان مورانو در ایران چقدر است؟

بازار خودرویی ایران در تلاطم عجیبی سیر می‌کند و بسیاری نمی‌دانند که ارزش و قیمت واقعی یک خودرو به خصوص در نمونه‌های کار کرده، چقدر است. برای همین ما بر آن شدیم تا قیمت اتومبیل‌های دست دوم را بسته به جایگاهی که در سطح مارکت جهانی و بزرگ‌ترین بازار خودروی دنیا یعنی آمریکا دارند، برای شما برآورد کنیم.

نیسان مورانو یکی از کراس اوورهای محبوب و مشهور نیسان است که از سال ۲۰۰۸ تا ۲۰۱۲ در کشور ما عرضه شد. پارس خودرو وظیفه مونتاژ آن را در کشور بر عهده داشت و البته مدل‌های وارداتی گوناگونی نیز در آن سال‌ها ارایه گردید که نمونه‌های مخصوص آمریکا، گیربکس متفاوتی داشتند و به طور معمول قیمت گذاری بالاتری هم برای آن‌ها انجام می‌شد (در نمونه‌های مدل ۲۰۰۸). پس از مورانو سال ۲۰۰۸ که البته در حین سال‌های ۲۰۰۳ تا ۲۰۰۷ در دنیا عرضه شد و نخستین نمونه این خودرو بود، از سال ۲۰۰۹ دومین پلتفرم موسوم به Z51 با بهبودهای نسبتا زیاد ارایه شد که تا سال ۲۰۱۲ هم در کشور ما حضور دارد.

چرا نیسان مورانو بخریم؟

نیسان مورانو یکی از خودروهای پر آپشن است که حتی هنوز هم در بین نمونه‌های موجود در بازار، حرف‌های زیادی برای گفتن دارد. با آنکه محصولات موجود قدیمی هستند اما از طراحی خارجی همچنان قابل قبولی برخوردار بوده و موتور ۶ سیلندر و ۳۵۰۰ سی‌سی، قدرت بسیار بالایی تولید می‌کند و به خاطر گشتاور مناسب، شتاب قابل قبولی هم دارد. از طرفی فضای بزرگ و به‌خصوص در صندوق عقب، با توجه به دو دیفرانسیل بودن آن، مورانو را تبدیل به یک خودروی مناسب برای سفر کرده است.

چرا نیسان مورانو نخریم؟

این خودرو در حال حاضر بین ۶ تا ۱۰ سال عمر دارد و با توجه به عمر متوسط یک خودرو که ۵ تا ۷ سال است (در ترند جهانی)، اکثر آن‌ها عمر مفیدشان را کرده‌اند. از طرفی قطعات این اتومبیل قاعدتا گران است و خدا نکند که به خرج بیفتد، اگر وضع مالی خوبی نداشته باشید، شما را به سمت زیر خط فقر هدایت خواهد کرد! از سمتی یکی از مشکلاتی که خیلی برای این خودرو و البته مدل‌های ۲۰۰۸ شایع است، مربوط به گیربکس CVT آن بوده که اشک بسیاری را در آورده و بعضی را درمانده کرده است. برخلاف ظاهر بیرونی خودرو، کابین داخلی مورانو ۲۰۰۸ از نظر طراحی چندان جذاب نیست و ظاهری دِمُده دارد.

ارزش نیسان مورانو ۲۰۰۸ چقدر است؟

از آنجایی که قیمت خودرو در بازار کشورمان بسیار متلاطم است و از سمتی، دلالان و حتی مالکان خودروها دوست دارند که قیمت خودرو را حتی به صورت کاذب و غیر واقعی بالا ببرند، پس بهترین کار نظر به قیمت این خودرو در یک مارکت آزاد است. اگر به سایت فروش بزرگی چون cargurus مراجعه کنیم، متوجه می‌شویم قیمت نیسان مورانوهای با پلتفرم Z50 (نخستین نسل) بسته به کارکرد و شرایط از ۲۵۰۰ تا ۸۰۰۰ دلار متغیر است اما قیمت منطقی و میانگین آن‌ها در حول و حوش ۵۵۰۰ دلار سیر می‌کند.

قیمت ارز در کشور ما البته نوسانات زیادی دارد و از طرفی دو نرخ ارز نیمایی و آزاد داریم که مورد اول مربوط به وارد کنندگان رسمی بوده و دومی هم برای افراد عادی است. البته قاعدتا با توجه به بسته بودن ثبت سفارش خودرو و از سمتی عدم امکان واردات خودروی دست دوم، کسی با ارز نیمایی نمی‌تواند مورانو ۲۰۰۸ را وارد کند اما اگر می‌توانست، قیمت آن در حدود ۴۵ میلیون تومان قرار می‌گرفت و با افزوده شدن عوارض، مالیات، سود فروشنده و… بین ۷۰ تا ۸۰ میلیون تومان قرار می‌گرفت.

اما اگر ارز آزاد و غیر رسمی را مد نظر قرار دهیم که در حال حاضر ۱۳۵۰۰ تومان برای هر دلار است، قیمت خالص آن در حدود ۷۵ میلیون تومان قرار گرفته و با افزودن مالیات، عوارض و سود فروشنده شاید به حدود ۱۳۰ تا ۱۴۰ میلیون تومان می‌رسید.

ارزش نیسان مورانو ۲۰۰۹ تا ۲۰۱۲ چقدر است؟

برخلاف بازار کشورمان، در سطح جهانی قیمت مدل ۲۰۰۹ با جهش چندانی نسبت به پلتفرم قبلی روبه‌رو نمی‌شود و از میانگین ۶۵۰۰ دلار در مدل ۲۰۰۹ شروع شده و تا میانگین ۹۵۰۰ دلار برای مورانو ۲۰۱۲ می‌رسد. البته توجه داشته باشید که قیمت‌های کم‌تر و بیشتری هم وجود دارد و این اعداد، میانگین قیمت‌های پیشنهاد شده است.

حال با توجه به این قیمت‌ها، می‌توان بهای مورانوهای ۲۰۰۹ تا ۲۰۱۲ را پس از افزودن مالیات و عوارض از ۹۰ تا ۱۳۰ میلیون تومان در ارز نیمایی برآورد کرد؛ اما با احتساب ارز آزاد، قیمت آن‌ها بین ۱۴۰ تا ۲۱۰ میلیون تومان خواهد بود.

مقایسه قیمت بازار ایران با ارزش واقعی مورانو

در حال حاضر، قیمتی که مورانو مدل ۲۰۰۸ در مارکت کشورمان خرید و فروش می‌شود، بین ۱۷۰ تا ۲۲۰ میلیون تومان است و قیمت‌های بالاتر یا به صورت کاذب و دروغین گذاشته شده یا هیچ مشتری‌ای ندارد.

قیمت مورانوهای ۲۰۰۹ تا ۲۰۱۲ هم بین ۲۶۰ تا ۳۸۰ میلیون تومان در نوسان است و خودروهای با قیمت بالاتر مشتری خاصی ندارند یا شرایط خودرو بسیار خاص است تا کسی بخواهد سراغ محصولی قدیمی برود.

ارزش واقعی مورانو ۲۰۰۸ با ارز نیما: ۷۵ میلیون تومان
ارزش واقعی مورانو ۲۰۰۸ با ارز آزاد: ۱۳۵ میلیون تومان
قیمت مورانو ۲۰۰۸ در بازار ایران: ۱۹۵ میلیون تومان

ارزش واقعی مورانو ۲۰۰۹ تا ۲۰۱۲ با ارز نیما: ۹۰ تا ۱۳۰میلیون تومان
ارزش واقعی مورانو ۲۰۰۹ تا ۲۰۱۲ با ارز آزاد: ۱۴۰ تا ۲۱۰ میلیون تومان
قیمت مورانو ۲۰۰۹ تا ۲۰۱۲ در بازار ایران: ۲۶۰ تا ۳۸۰ میلیون تومان

آیا نیسان مورانو را بخرم؟

شاید دارندگان مورانو در کشورمان از مقایسه و مشاهده قیمت‌های فوق راضی نباشند اما حقیقت را نباید کتمان کرد یا صرفا با مقایسه اشتباه با سایر خودروهایی که آن‌ها نیز مشکل قیمت گذاری دارند، دنبال نتیجه گیری اشتباه رفت.

با یک نگاه ساده می‌توان متوجه شد که حتی اگر ارز آزاد را مبنای قیمت گذاری یک خودرو بدانیم (وارد کنندگان خودرو ارز نیمایی می‌گیرند)، باز هم مورانو ۲۰۰۸ حداقل ۶۰ میلیون تومان در حال حاضر از ارزش واقعی خودش گران‌تر بوده و برای مدل‌های ۲۰۰۹ تا ۲۰۱۲ این عدد به ۱۲۰ تا ۱۷۰ میلیون تومان می‌رسد که نشان دهنده فاصله زیاد آن با قیمت حقیقی‌اش است.

نوشته ارزش واقعی نیسان مورانو در ایران چقدر است؟ اولین بار در چرخان پدیدار شد.

درباره ی 2po

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *