خانه / دنیای خودرو / احتکار و پارتی بازی در خرید اتومبیل از خودروسازان وجود دارد؟
کاکوفایل

احتکار و پارتی بازی در خرید اتومبیل از خودروسازان وجود دارد؟

بازار خودرو هفته‌هاست دچار تلاطم شده و بسیاری از تولیدات داخلی همانند خودروهای خارجی اوج گرفته‌اند و در حالی که در سال گذشته با نرخ‌های بسیار پایین معامله می‌شدند در حال حاضر حتی رکورد ۱۰۰ میلیون تومان را ثبت نموده‌اند. اما بسیاری از مردم سوال می‌کنند که آیا الان زمان مناسبی برای خرید خودرو است یا نه؟

به گزارش چرخان، با بی نظمی‌های اخیر در بازار خودرو بسیاری از مسئولین مختلف از قوای مجریه و مقننه نسبت به اوضاع ابراز نگرانی کردند ولی در این بین مصاحبه یکی از نمایندگان مجلس پیرامون وضعیت خودروسازان و همچنین خرید خودرو توسط مردم جالب توجه است که در ادامه تقدیم شما می‌شود.

خودروسازان ایران‌خودرو و سایپا شرکت برتر استانداردهای 85 گانه خودروهای داخلی قیمت خودروها خودروهای داخلیسیدجواد حسینی کیا عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی در مصاحبه‌ای پیرامون وضعیت خودروسازان گفت: در حال حاضر بازار خودروی کشور بسیار آشفته و ملتهب است و یکی از دلایل این موضوع عدم وصول دلار ۴۲۰۰ تومانی توسط خودروسازان است. ما در حال حاضر شاهد افزایش قیمت شدید خودروها در بازار آزاد هستیم و این قیمت‌ها تفاوت بسیار زیادی با نرخ رسمی و مصوب شرکت‌ها دارند.

وی در ادامه با اشاره به دلایل افزایش قیمت خودروها گفت: در حال حاضر یکی از دلایل مهم افزایش قیمت خودروها، افزایش قیمت مواد اولیه و قطعات خودرو است که خودروسازان را دچار مشکل کرده است. همچنین با توجه به عدم تخصیص ارز دولتی به قطعه سازان، تامین مواد اولیه با نرخ‌های دیگری صورت می‌گیرد که قطعا در هزینه تولید موثر است. البته افزایش نرخ ارز تا این مقدار موثر نبوده و صرفا ۹.۶ درصد از افزایش قیمت‌ها مربوط به نرخ ارز است.

دولت تابحال به هیچ قطعه سازی دلار ۴۲۰۰ تومانی پرداخت نکرده و آن‌ها امکان تامین نیازهای خود با نرخ دولتی را ندارند. همچنین صحبت‌هایی مبنی بر احتکار خودرو توسط خودروسازان انجام می‌شود ولی نکته اساسی اینجاست که آنها می‌گویند خودرو در انبار دارند ولی این خودروها دارای نواقصی از نظر قطعه هستند که امکان تامین آن‌ها را ندارند.

خرید خودرواین نماینده مجلس در ادامه گفت: شایعات پیرامون عدم امکان ثبت نام برای مردم عادی در طرح‌های فروش و پیش فروش خودروسازان وجود دارد که این هم شدنی نیست چرا که ثبت نام صرفا با کد ملی صورت می‌گیرد و قطعا هر کد ملی امکان ثبت یک سفارش را خواهد داشت. البته انحصار وجود دارد ولی راه حل شکست انحصار تاسیس خودروسازان جدید در کشور است تا بتوانند رقابت بیشتری را در بازار ایجاد نمایند. البته دولت در حال حاضر می‌تواند با نظارت بیشتر و تخصیص ارز دولتی، از مشکلات فعلی بکاهد.

نوشته احتکار و پارتی بازی در خرید اتومبیل از خودروسازان وجود دارد؟ اولین بار در چرخان پدیدار شد.

درباره ی 2po

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *