خانه / تکنولوژی / آیا نسخه اصلی تلگرام دسترسی بی دلیل به دوربین دارد؟
کاکوفایل

آیا نسخه اصلی تلگرام دسترسی بی دلیل به دوربین دارد؟

Ctripدستگاه های ما این روزها دوربین های زیادی دارند. از موبایل ها تا لپتاپ و حتی تلویزیون ها به این ابزار مجهز شده اند تا بتوانید از آن برای چت تصویری یا دیگر موارد استفاده کنید. دسترسی برنامه ها در برخی دستگاه ها مثل موبایل ها قابل کنترل است اما با تمام آن گاهی فراموش می کنید که یک دسترسی را به برنامه داده اید و گاهی وقتی شما حواستان نیست، آن دسترسی استفاده می شود. به لطف دوربین سلفی پاپ آپ طور ویوو نکس (Vivo NEX) یعنی همان دستگاهی که این روزها دور مستطیل سبز جام جهانی ۲۰۱۸ تبلیغاتش را می بینید، هر وقت نیاز به استفاده از دوربین باشد، این دوربین باید از جایگاه خود بیرون بیاید! حال به نظر می رسد در برخی برنامه ها از جمله تلگرام، کاربران متوجه شده اند در مواردی که اصلا نیازی نیست، شاهد استفاده از دوربین سلفی هستید! در ادامه با ترنجی همراه باشید تا ببینیم این موضوع به چه شکل است؟

در ویدیو کوتاهی که بالاتر می بینید، خیلی ساده وقتی کاربر وارد برنامه اصلی تلگرام (نه دیگر کلاینت های غیر رسمی همانند تلگرام طلایی که جاسوسی آن تایید شده است) می شود و به بخش پیام های ذخیره شده شخصی (Saved Messages) می روید، بدون دلیل دوربین سلفی ویوو نکس (Vivo Nex) باز می شود! این به معنی نیاز به دسترسی به دوربین سلفی است! تنها حدسی که ما می زنیم این است که پیش از باز کردن صفحه ارسال فایل که در آن پیش نمایش دوربین وجود دارد (کاربران تلگرام با آن آشنایی دارند) برنامه پیش دستی می کند تا سریع تر بتواند دوربین را فرخوانی کند. البته این حدس مثبت است و نیمه خالی لیوان، احتمال جاسوسی نسخه اصلی تلگرام با استفاده از دوربین سلفی را ارایه می کند.

نیمه خالی لیوان، احتمال جاسوسی نسخه اصلی تلگرام با استفاده از دوربین سلفی را ارایه می کند

البته باز شدن دوربین سلفی ویوو نکس (Vivo Nex) نه فقط در تلگرام بلکه در Tencent’s QQ Browser و برنامه رزرو سفر Ctrip نیز همین مشکل وجود دارد. هنوز هیچ بازخورد رسمی به چنین موضوعی داده نشده است اما به زودی باید شاهد بازخوردی از سوی مالکان نرم افزارهای مشکوک، باشیم.

نظر شما چیست؟ همیشه لطفا به دسترسی برنامه و بازی هایی که نصب می کنید و دستگاه هایی دوربین و میکروفون دارند را کاملا جدی بگیرید!

درباره ی 2po

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *