خانه / دنیای خودرو / آریزو ۹٫۹ ثانیه ای!
کاکوفایل

آریزو ۹٫۹ ثانیه ای!

آریزو 9.9 ثانیه ای!
روز گذشته شرایطی فراهم شد تا بررسی اولیه ای را برای چری آریزو۵ توربو داشته باشیم. شرکت مدیران خودرو با برگزاری مراسم خبری در پیست آزادی، دو دستگاه آریزو۵ توربو مونتاژ داخل را در اختیار خبرنگاران تخصصی خودرو قرار داد تا با نظرات آن ها در خصوص این نسخه از آریزو۵ آشنا شود.

چری آریزو۵ به عنوان یک سدان چینی شناخته می شود که سال گذشته وارد بازار کشور شد و توانست فروش چند هزارتایی را در ایران داشته باشد. مدیران خودرو عرضه این محصول را به صورت مونتاژی آغاز کرد و حال، مدل توربو آن را وارد خط تولید خود کرده است.

امکانات آریزو۵ توربو چگونه است؟
آریزو 9.9 ثانیه ای!
آریزو۵ توربو از نظر امکانات هیچ تفاوتی نسبت به مدل های قبلی ندارد. در این خودرو همچنان امکاناتی نظیر شش کیسه هوا، سیستم کنترل پایداری، استارت دکمه ای، کامپیوتر سفر، سانروف، تودوزی چرم مصنوعی، کروزکنترل و… دیده می شود. جالب است بدانید که نسخه های بازار ایران آریزو۵ توربو از نظر ظاهری تفاوت خاصی با مدل های قبلی ندارند. تنها روی گلگیرهای جلو این خودرو ۱٫۵T نوشته شده و کالیپرهای ترمز آن قرمز شده است.

آریزو 9.9 ثانیه ای!
آریزو 9.9 ثانیه ای!
آریزو 9.9 ثانیه ای!
آریزو 9.9 ثانیه ای!
آریزو 9.9 ثانیه ای!
آریزو 9.9 ثانیه ای!
آریزو 9.9 ثانیه ای!
آریزو 9.9 ثانیه ای!
آریزو 9.9 ثانیه ای!
آریزو 9.9 ثانیه ای!
آریزو 9.9 ثانیه ای!
آریزو 9.9 ثانیه ای!

از نظر فنی چقدر به روز شده است؟
آریزو 9.9 ثانیه ای!
آریزو۵ توربو بیشتر در بخش موتور و برنامه ریزی گیربکس تغییر کرده است. این خودرو به فناوری توربو مجهز شده و ۱۴۷ اسب بخار را با گشتاور ۲۱۰ نیوتون متر تولید می کند. پیش از این موتور ۱٫۵ لیتری آریزو۵ تنها ۱۱۶ اسب بخار قدرت داشت که با ترکیب گیربکس CVT جذابیت خوبی را در این خودرو نشان نمی داد. اما ترکیب موتور ۱٫۵ لیتری توربو ۱۴۷ اسب بخار با گیربکس CVT هیجان بیشتری را در آریزو۵ فراهم کرده است. البته که کمپانی چری سعی نداشته تا گیربکس این خودرو را ارتقا دهد و سبک آن را متفاوت از قبلی بکند. تنها با برنامه ریزی نرم افزاری جدید گیربکس، هماهنگی آن را با موتور توربو فراهم کرده است.

سواری آریزو۵ توربو چگونه است؟
چری آریزو۵ توربو از نظر سواری و هندلینگ تفاوتی با نسخه قبلی ندارد. برخی از دارندگان آریزو۵ معتقد هستند که سواری این خودرو در حد یک سدان ۷۰ تا ۸۰ میلیون تومان معقول است و می توان نرمی را در آن احساس کرد. برخی هم می گویند که محور عقب این خودرو آنچنان نرم عمل نمی کند و گاهی خشکی سواری در آریزو۵ احساس می شود. در واقعیت باید گفت که شاید به خاطر رینگ های بزرگ و سیستم تعلیق یک پارچه عقب، نتوان سواری نرمی و نوسانی را در آن تجربه کرد. البته که در جاده های کفی بحث خشکی سواری آریزو۵ احساس نمی شود و بیشتر در مسیرهای پر دستنداز این انتقاد به خودرو وارد است.

پشت فرمان آریزو۵ توربو
آریزو 9.9 ثانیه ای!
برای اینکه تست خود را شروع کنیم، رانندگی را با دور پایین آغاز نمودیم. در نسخه توربو به خاطر قدرت بیشتر در ابتدای حرکت، کندی سابق خودرو احساس نمی شود. از نظر عایق بندی اتاق نسخه توربو تفاوتی نسبت به مدل معمولی ندارد. ولی بسیاری بر این باورند که در آریزو۵ توربو صدای کمتری وارد اتاق می شود. این مسئله تنها به خاطر قدرت بیشتر موتور است که دیگر لازم نیست فشار بالا به موتور در رانندگی های عادی و شهری وارد شود.
وقتی با سرعت حدود ۶۰ تا ۹۰ به پیچ های پیست وارد می شدیم، سیستم کنترل پایداری وارد عمل می شد و بیشتر سعی داشت تا خودرو را در مسیر نگه دارد. فعالیت سامانه ESP آریزو۵ توربو بیشتر به شکلی است که با قطع کردن گاز خودرو اجازه فشار بیشتر و هرزگردی را نمی دهد. این مسئله در نسخه معمولی تا حدی عذاب آور بود، اما در مدل توربو این خودرو بعد از ثبات در مسیر می شد بهتر از مدل تنفس طبیعی در مسیر رانندگی کرد. بعد از سیستم کنترل پایداری آریزو۵ توربو را قطع کردیم و از آنجا که بدون اجازه راننده به صورت خودسر وارد مدار نمی شود، با سرعت های بیشتر وارد پیچ شدیم. در این موقع که با سرعتی حدود ۸۰ تا ۱۱۰ کیلومتر بر ساعت به پیچ ها حمله می کردیم، بیشتر مسئله کم فرمانی دیده می شد و عقب خودرو لغزشی را به اتاق وارد نمی کرد. ولی می توان گفت که تا حد قابل قبولی با سیستم ESP فعال می توان رانندگی مسلطی را با آریزو۵ توربو تجربه کرد.
بعد از آن برای انجام برخی حرکات نماشی مجبور شدیم تا خودرو را به حالت ناپایدار نزدیک کنیم. البته که با توجه به گیربکس CVT آریزو۵ توربو این مسئله آنچنان مقدور نبود و تنها بخشی از حرکات قابل اجرایی شدن بود.
با ورود به مسیر صاف، سعی کردیم تا سیستم ترمز خودرو را محک بزنیم. کمپانی چری تفاوتی آنچنانی را برای ترمز نسخه توربو معمولی لحاظ نکرده و خودرو مانند مدل های قبلی عمل می کند. در نسخه های قبلی سیستم ترمز آریزو۵ تا حدی خوب و قابل قبول ظاهر می شد و راننده می توانست روی آن حساب کند.
در پایان تست، مسیر اصلی پیست را برای تست شتاب صفر تا ۱۰۰ کیلومتر انتخاب کردیم. سال گذشته آریزو۵ معمولی نمی توانست شتاب آنچنان خوبی را نسبت به رقبای هم رده به نمایش بگذارد و به عنوان بزرگترین ضعف آن شناخته می شد. ولی در تست شتاب جی پی اسی آریزو۵ توربو، شاهد بودیم که تنها به واسطه قدرت و گشتاور بیشتر موتور توربو، می شد تا شتاب بهتری را تجربه کنیم. با اینکه گیربکس CVT آریزو۵ توربو در حالت اسپرت هم حس خاصی را منتقل نمی کرد و به صورت لحظه ای وارد عمل نمی شد، اما در طی مسیر می توانست قدرت موتور را خوب منتقل کند. در ۶ بار تست شتاب آریزو۵ توربو از هر دو سمت مسیر، عددی حدود ۹٫۸ تا ۱۰٫۷ با توجه حالت رانندگی ثبت شد.

آریزو 9.9 ثانیه ای!
آریزو 9.9 ثانیه ای!
آریزو 9.9 ثانیه ای!
آریزو 9.9 ثانیه ای!
آریزو 9.9 ثانیه ای!
آریزو 9.9 ثانیه ای!

نتیجه گیری
آریزو۵ توربو را می توان یک خودرو سدان خانوادگی با امکانات زیاد و شتاب و قدرت مناسب معرفی کرد. البته که قیمت ۸۱ میلیون و ۷۰۰ هزار تومانی آن این اجازه را نمی دهد تا بسیاری مشتریان بتوانند این خودرو را به صورت نقدی خریداری کنند. شرکت مدیران خودرو هم برای تسهیل در خرید آریزو۵ توربو شرایط فروش اقساطی را در نظر گرفته است. ولی باید به این نکته اشاره کرد؛ آریزو۵ توربو هر چقدر هم از نسخه های قبلی بهتر شده باشد، باز هم رقیب سایر خودروهای چینی بازار است و شاید زود باشد که بتوان نظر عموم خریداران را از خودروهای کره ای به سمت آریزو۵ توربو کشاند. با نبود خودروهایی چون فاو بسترن B50F می توان انتظار داشت که استقبال از آریزو۵ توربو در رده قیمتی ۸۰ میلیون تومان بیشتر از سال گذشته باشد. سابقه حضور این خودرو هم می تواند اطمینان خاطر بیشتری به مشتریان بدهد و در صورت نیاز به خودرویی قوی تر از مدل معمولی، به سراغ آریزو۵ توربو بیایند.

عکس ها: عرفان حمیدی

درباره ی 2po

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *